Rozważasz karierę jako tester oprogramowania? Wiesz dobrze, że Twój analityczny umysł zapewni Ci dobry start w tym zawodzie? Poczekaj chwilę, nim zdecydujesz się na kurs, zdobędziesz certyfikat ISTQB i poszukasz firmy, która chce Cię zatrudnić. Najpierw dowiedz się jeszcze, na czym polega praca testera. Dzięki temu lepiej wyobrazisz sobie, jak będzie wyglądać Twoja codzienność po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji.

Testerzy manualni i automatyczni polują na błędy

Oczywiście nie zasadzają się na nie z karabinem, choć być może towarzyszą im podobne emocje. Tester musi mieć instynkt łowcy. I to łowcy, który lubi prowokować swoje ofiary. Trzeba wiedzieć, co złego może się wydarzyć i zrobić wszystko, by stało się to, zanim oprogramowanie wejdzie w fazę dystrybucji. Program można testować na kilka sposobów.

Testowanie manualne polega na wykrywaniu różnic pomiędzy tym, jak program ma działać, a jak działa obecnie. W tym celu przygotowuje się różnego rodzaju scenariusze testowe i przechodzi się je krok po kroku. Następnie powstaje raport wskazujący wszystkie rozbieżności. Jeśli przypadek testowy nie zostanie wcześniej zaplanowany i będziesz w sposób intuicyjny przechodzić przez aplikację, nazwiesz ten sposób testowaniem eksploracyjnym.

Testy można także zautomatyzować, co już wymaga znajomości podstaw programowania. W takim wypadku tester oprogramowania pisze skrypt, który będzie wykonywał zaplanowaną procedurę. Taki test może oczywiście wyrzucać wyniki automatycznie, jednak to Ty będziesz je interpretować. Nie zawsze błędy będą bowiem wynikać z defektów kodu. Czasem problem będzie tkwił w samym skrypcie testującym lub konfiguracji.

To nie wszystko. Jako tester będziesz także planować testy

Myślisz, że praca przy testowaniu oprogramowania ogranicza się do tworzenia testów zgodnie ze specyfikacją wymyśloną przez kogoś innego? Masz rację. Ale przeważnie odbywa się to wtedy, kiedy jesteś testerem z niewielkim doświadczeniem. Planowaniem testów zajmują się osoby, które można uznać za specjalistów z prawdziwego zdarzenia.

Ich zadaniem jest analiza tego jakie typy, techniki i poziomy testów trzeba wykonać oraz w jaki sposób będą mierzone testy.

Często osobne testy trzeba będzie przeprowadzić na urządzeniach mobilnych, a osobne na stacjonarnych. Osoby planujące testy software muszą przy tym bardzo dokładnie określić specyfikację sprzętu i ewentualnego oprogramowania, symulatorów czy innych narzędzi, które zostaną wykorzystane.

Chcesz zostać testerem oprogramowania? Nie irytuj programistów.

Wisienką na torcie w dniu pracy testera są retesty. Mogłoby się zdawać, że każdy błąd można raportować raz, a potem nie powinien on już występować. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Nie wynika to bynajmniej ze złośliwości czy nieuwagi innych członków zespołu. Nawet najprostsze oprogramowanie jest z definicji dość skomplikowanym tworem. Do pewnych problemów trzeba będzie podchodzić wielokrotnie, zanim software będzie działać stabilnie i zgodnie z oczekiwaniami.

Właśnie dlatego u testerów bardzo ceni się skupienie na celu, a nie na osobie. Prawdziwy profesjonalista nigdy nie pozwala sobie na wycieczki personalne w kierunku współpracowników. Opisuje wyniki testów w sposób neutralny. Wskazuje, co trzeba poprawić. Dzięki temu współpraca może przebiegać gładko i zyskuje na efektywności.