Jakie informacje powinien zawierać zgłaszany błąd? Jak zgłaszać, aby odbiorcy zgłoszenia mogli bez problemu odtworzyć błąd? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Dobry tester to nie tylko taki, który potrafi znaleźć błąd. To taki, który potrafi zgłosić błąd w sposób zrozumiały, jasny i czytelny dla odbiorcy zgłoszenia, czyli programisty, analityka, projektanta, innego testera itd. Słowem - każdy członek zespołu pracującego nad aplikacją po przeczytaniu zgłoszenia powinien nie mieć problemów z powtórzeniem akcji powodującej błąd w testowanym systemie. Niedopuszczalne są zgłoszenia typu "tutaj coś nie działa", zawierające zdania w stylu "wpisałem jakąś daną" czy "wyświetlił mi się jakiś komunikat".

Jak zgłosić poprawnie błąd?

Pierwszą i bardzo istotną sprawą jest dobry tytuł zgłoszenia. Powinien on w jednym zdaniu opisywać błąd i móc zorientować się np. programiście której części aplikacji dotyczy zgłoszenie, a także wskazywać powagę błędu.

Jeżeli coś nie działa, jak powinno, trzeba to dokładnie opisać. W szczególności należy podać precyzyjnie kroki, których wykonanie doprowadza do błędu. Jeżeli wprowadziło się jakieś dane trzeba je podać, ponieważ właśnie te dane mogły spowodować awarię.
W przypadku aplikacji webowej ważne jest podanie URL'a wyjściowego, wskazane jest także podawanie URL'i w każdym kolejnym kroku oraz odnośniki do stron, które były odwiedzane i doprowadziły do wykrycia defektu. Bardzo ważne jest udokumentowanie błędu - wykonanie zrzutów ekranu czy nawet filmów pokazujących działanie testera i finalny efekt błędnego działania systemu.

Przekaż na tyle dużo informacji, żeby programista mógł bez problemu powtórzyć (zreprodukować) błąd. Pominięcie czegoś może spowodować kolejne pytania i prośby o wyjaśnienie niejasności, co wydłuży czas pracy Twojej i programisty.
Jeżeli błąd nie występuje za każdym razem, spróbuj ocenić jego reprodukowalność w procentach. Zrób kilka(naście) prób i napisz ile z nich skończyło się sukcesem (z tym, że sukces oznacza tutaj pojawienie się defektu np. błąd wystąpił w 3 na 10 prób; reprodukowalność 50% itp.). Jest to o tyle ważne, że programista, któremu za pierwszym razem nie uda się powtórzyć zdarzenia prawdopodobnie odrzuci zgłoszenie (słynne "u mnie działa").

Podsumowując

Podsumowując, poprawnie zgłoszony błąd powinien zawierać takie informacje, jak:

  • treściwy tytuł zgłoszenia
  • środowisko testowe (wersja systemu operacyjnego, zainstalowane service packi, przeglądarka, dane dotyczące sprzętu)
  • warunki wstępne, czyli wszystkie istotne informacje mające wpływ na działanie aplikacji (inne programy uruchomione w tle, antywirusy, firewall'e, wcześniej wykonywane operacje w aplikacji, które mogą mieć znaczenie)
  • szczegółowy opis wykonanej akcji (kroki)
  • rezultat wykonanych kroków
  • oczekiwany efekt - choć nie wymagany (chyba, że testy wykonuje się na podstawie specyfikacji i/lub scenariusza testowego) to dobrze jest napisać jaka była pożądana odpowiedź aplikacji na wykonane działania