Międzynarodowy certyfikat świetnie wygląda w CV. W wielu firmach posiadanie go jest wręcz wymogiem. Co warto wiedzieć o najpopularniejszym certyfikacie dla testerów oprogramowania?

Certyfikacja ISTQB® Foundation Level. Co to jest?

ISTQB to skrót od International Software Testing Qualifications Board. Jest to organizacja non-profit, która istnieje od 2002 roku. Jej główną ideą jest rozpowszechnianie wiedzy o wartości testowania oprogramowania. Firma stworzyła system certyfikacji testerów, który w ciągu kilkunastu lat został rozpowszechniony w ponad 100 krajach na całym świecie.

Aby zdobyć certyfikat, trzeba zdać egzamin. Test jednokrotnego wyboru składa się z 40 pytań. Zdają go te osoby, które udzielą poprawnej odpowiedzi na co najmniej 26 z nich. Egzamin trwa 60 minut. Czas będzie wydłużony do 75 minut, jeśli zdajesz go w języku, który nie jest Twoim językiem ojczystym. Można go bowiem zdawać zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Czym różni się poziom podstawowy od innych certyfikatów ISTQB dla testerów?

W sylabusie ISTQB poziomu podstawowego „Certified Tester" można znaleźć omówienie zagadnień niezbędnych do pracy każdego testera oprogramowania. Poniżej znajdziesz ich listę wraz z liczbą pytań z tego zakresu, które pojawią się na egzaminie.

  • Podstawy testowania (7 pytań)
  • Testowanie w kontekście cyklu życia oprogramowania.(6 pytań)
  • Testowanie statyczne (3 pytania)
  • Techniki testowania (12 pytań)
  • Zarządzanie testami (8 pytań)
  • Narzędzia pomocne w testowaniu (4 pytania)

Podstawowy egzamin otwiera Ci drogę do zawodu certyfikowanego testera. Egzaminy ISTQB na poziomie zaawansowanym pozwalają zaś na określenie swojej specjalizacji. Być może po jakimś czasie zainteresuje Cię ścieżka analityka testów, którego uwaga skupia się na analizowaniu specyfikacji, przygotowywaniu przypadków testowych i współpracy z menadżerem testów. Może zainteresuje Cię testowanie zwinne lub automatyzacja. Dzięki zaawansowanym certyfikatom ISTQB możesz potwierdzić, że masz świetne przygotowanie do wykonywania bardziej zaawansowanych zadań.

Szkolenie z testowania oprogramowania. Czy warto je odbyć przed certyfikacją?

Wiele osób z branży podziela opinię, że warto. I to nie tylko wtedy, kiedy dopiero masz zamiar wkroczyć w branżę informatyczną. Szkolenie przyda się także programistom, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. A także testerom z doświadczeniem, którzy dzięki warsztatom uporządkują swoją wiedzę.

Ucząc się od ekspertów, łatwo unikniesz wielu typowych błędów. Tym samym zwiększysz swoje szanse na zdanie egzaminu z powodzeniem. Będziesz też mieć szansę na zadanie wszelkich nurtujących Cię pytań i uzyskanie na nie rzeczowych odpowiedzi. Akredytowane centrum szkoleniowe może także zorganizować egzamin ISTQB na zakończenie kursu. A to oznacza, że przygotowanie do testu i sama certyfikacja ułożą się w spójny proces, który będzie trzeba po prostu przejść krok po kroku, by zdać.