Dowiedz się, kto nadaje się na testera, i przede wszystkim — czy Ty się nadajesz.

 

Planujesz karierę w IT, ale jeszcze nie wiesz, w czym chcesz się specjalizować? A może słyszałeś to i owo o testowaniu oprogramowania, ale nie jesteś pewien czy się do tego nadajesz? Zanim zdecydujesz się rozpocząć karierę testera, dowiedz się, jakich kompetencji pożąda branża i czy jest to praca dla Ciebie.

Jak w każdym innym zawodzie, również w przypadku testowania oprogramowania, można mówić o pewnych predyspozycjach. Im więcej pożądanych cech ma kandydat na testera, tym większe szanse, że przyszła praca przyniesie mu poczucie satysfakcji i wiele sukcesów.

Poniżej znajdziesz opis sześciu kluczowych kompetencji, których posiadanie sprawi, że branża testerska przywita Cię z otwartymi ramionami.

Dobry tester — czyli jaki?

Dobry tester myśli analitycznie

Zdaniem wielu, analityczne myślenie to podstawowa umiejętność każdego testera — i ciężko się z nimi nie zgodzić! Za każdym bugiem, kryje się jakiś powód, który do niego doprowadził. Umiejętność dojścia po nitce do kłębka, od problemu aż do jego przyczyny, pozwala testerom na szybsze wykrycie większej ilości bugów, powstałych w ten sam sposób. Dobry tester potrafi znaleźć błędy, świetny natomiast także ich przyczyny i sposoby, aby im zapobiec.

Ma rozwinięte kompetencje komunikacyjne

Tester jest częścią zespołu — musi więc umieć współpracować z jego innymi członkami: innymi testerami, programistami, Project Managerem, a czasem również Product Ownerem.

W tym zawodzie szczególnie ważne są umiejętności komunikacyjne. Tester musi umieć przekazywać informacje o błędach w sposób jasny, zrozumiały i konstruktywny. W branży testerskiej nie ma miejsca na wyniosłość lub arogancję! Cały zespół deweloperski gra do jednej bramki — nie wolno o tym zapominać.

Warto pamiętać, że współpracownicy to nie jedyne osoby, z którymi tester musi umieć się porozumieć. Często w grę wchodzi też komunikacja z klientem — dzięki całościowej znajomości produktu (jego mocnych i słabych stron), testerom nieraz przypada zadanie prezentowania efektów pracy całego zespołu.

Jest dociekliwy

Chętnie poznajesz sposób działania różnych rzeczy, znajomi tytułują Cię złotą rączką, a Twoją ulubioną zabawą w dzieciństwie było rozkładanie zabawek na części pierwsze, a potem ich ponowny montaż? Fantastycznie! To znak, że mógłbyś odnaleźć się w zawodzie testera.

Dobry tester z przyjemnością zadaje sobie pytania, rozpoczynające się od „co by było, gdyby...”, i poszukuje na nie odpowiedzi. Czasem już drobny test, na przykład podmiana zaledwie jednej liczby w adresie URL, owocuje ogromnymi zmianami. Doświadczony tester ma to na uwadze i chętnie wymyśla, a następnie sprawdza różne kombinacje.

Co więcej, wspomniany osobnik, chętnie zadaje pytania nie tylko sobie, ale też innym (na przykład, żeby lepiej zrozumieć wymagania lub wprowadzone poprawki) i nie boi się kwestionować odpowiedzi. Nie tylko znajdzie błędy posługując się specyfikacją, ale też znajdzie je w samej specyfikacji. Oto prawdziwa dociekliwość!

Zwraca uwagę na szczegóły

Choć drobiazgowość zwykle kojarzy się negatywnie, gdy przychodzi do testowania oprogramowania, wada zmienia się w sporą zaletę. Dobry tester ma oko do szczegółów i z łatwością potrafi wyłapać to, czego inni nie zauważają. To ważne, ponieważ niewykryte w porę niewielkie bugi, z czasem mogą przeobrazić się w monstrualne problemy, zagrażające życiu produktu.

Jest kreatywny

Znajomi są pod wrażeniem Twojego nieszablonowego myślenia i chętnie pytają Cię o zdanie, ponieważ jak nikt inny umiesz spojrzeć na problem z różnych perspektyw? Szanse, że będziesz dobrym testerem, rosną!

Kreatywność to cecha szczególnie pożądana w branży testerskiej. Niewątpliwie wymaga jej wcielenie się w rolę najbardziej problematycznego użytkownika, który zepsuje wszystko, co wpadnie mu w ręce. Dobry tester znajdzie błędy w miejscach, gdzie innym nawet nie przyjdzie do głowy ich szukać. Przykład? Jeśli pole formularza przyjmuje wartości od zera do dziesięciu, warto sprawdzić, co stanie się w przypadku wpisania 01 lub znaku spacji.

Jest cierpliwy i skrupulatny

Kreatywność i dociekliwość to duże zalety, ale niestety na niewiele się zdadzą, jeśli nie idą w parze z cierpliwością. Praca testera (zwłaszcza na początku kariery) to nie tylko wyszukiwanie ciekawych pomysłów na testy, ale często też czasochłonne przeklikiwanie strony lub aplikacji krok po kroku. Cierpliwość przyda się też na etapie retestów, czyli ponownego testowania elementów, które wcześniej zawierały błędy. To dość żmudny, ale konieczny, proces.

Co więcej, cierpliwe przeprowadzanie scenariuszy to wciąż za mało! Należy robić to też uważnie. Niedopuszczalne jest, aby tester nie zauważył błędu lub nie zgłosił go, np. z obawy przed spowodowaniem opóźnień w projekcie.

Jeśli bliskie są Ci słowa, że „praca nie tylko musi być wykonana, ale musi być wykonana dobrze” — Twoje podejście z pewnością zostanie docenione na stanowisku testerskim.

Czy tester musi być osobą techniczną?

Gdy mowa o zawodzie testera, wiele osób, wychodzi z założenia, że tester musi mieć wykształcenie techniczne, lub przynajmniej spore doświadczenie w pracy z nowymi technologiami. Skąd to przeświadczenie? Być może chodzi o skojarzenie z branżą IT — nie każdy wie, że pracują w niej nie tylko osoby z zacięciem technicznym.

Niemniej, ci, którzy kojarzą zawód testera z dobrą znajomością różnych technologii, mają też swoje racje. Przede wszystkim, tester powinien znać możliwości urządzenia, które (lub za pomocą którego) testuje. Na późniejszym etapie kariery, jeśli chce zacząć automatyzować pracę, konieczna staje się też znajomość niektórych języków programowania. Na początek jednak wystarczy ‘dobre oko’, zapał do pracy i znajomość podstaw zawodu. To ostatnie możesz nabyć samodzielnie, czytając odpowiednie książki, blogi, lub uczestnicząc w kursach, takich jak Akademia Testowania.

Zrób test na testera

Wciąż nie jesteś pewien czy się nadajesz? A może po prostu chciałbyś dowiedzieć się więcej (to kolejna cecha dobrego testera)? Wykonaj nasz  Test na testera. Składa się on z czterech części: logicznej, informatycznej, testerskiej i ćwiczenia dla chętnych. Każde pytanie i zadanie zostało opracowane przez wieloletnich weteranów testowania tak, aby sprawdzić Twoje umiejętności pod każdym kątem.

Do dzieła — i powodzenia!