Coraz więcej pracodawców w IT wymaga certyfikatu ISTQB Certified Tester Foundation Level. Potwierdza on, że kandydat posiada podstawowe umiejętności z zakresu testowania oprogramowania, w myśl standardów ustanowionych przez Międzynarodową Radę Testowania Jakości Oprogramowania (ISTQB).

Egzamin ISTQB Certified Tester FL kładzie nacisk m.in. na krytyczny umysł, myślenie analityczne, współpracę, niezależność, jakość i grę zespołową. To cechy, które potrzebne są każdemu testerowi, bez względu na poziom zaawansowania.

Na początku lipca 2023 r. opublikowany został nowy sylabus i wytyczne ISTQB dla egzaminu Certified Tester Foundation Level. Nowe wersje ukazują się średnio co 5 lat. Czego należy spodziewać się po aktualizacji dokumentu z 2018 r.? I od kiedy zacznie ona obowiązywać?

O zawartości nowego sylabusa i kulisach jego powstania opowiedzą Lucjan Stapp (wiceprezes Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, organizacji akredytowanej przez ISTQB) oraz Adam Roman (wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek SJSI).

Wspólnie z Piotrem Krzosą postarają się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

  • czy zmiany w sylabusie to kosmetyka czy rewolucja?
  • w jakim stopniu sylabus i egzamin ISTQB Certified Tester FL nadążają za potrzebami rynku?
  • jak będzie wyglądać nowy egzamin?
  • oraz czy sylabus jest równie wartościowym źródłem co podręcznik i kurs.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, włącz kolejny odcinek podcastu TestujTalks.


SŁUCHAJ