Cyberbezpieczeństwo to temat, który często pojawia się w debatach na temat tworzenia oprogramowania.

 

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne w każdym etapie wytwarzania oprogramowania, od planowania po jego wdrożenie. Aby odpowiednio zadbać o wytwarzanie bezpiecznego oprogramowania, należy zadbać o:

  1. Bezpieczeństwo projektu: ważne jest, aby już na etapie planowania projektu uwzględnić zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Należy przeprowadzić analizę ryzyka, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.
  2. Bezpieczeństwo kodu źródłowego: należy pamiętać o bezpieczeństwie kodu źródłowego, który tworzony jest podczas wytwarzania oprogramowania. Należy stosować najlepsze praktyki programistyczne, takie jak unikanie kodu podatnego na ataki typu SQL Injection, Cross-site Scripting (XSS) i inne podobne.
  3. Testowanie bezpieczeństwa: trzeba przeprowadzać testy bezpieczeństwa oprogramowania, aby wykryć i wyeliminować potencjalne zagrożenia. Należy wykorzystać automatyczne narzędzia do skanowania kodu źródłowego i testowania penetracyjnego, które pomogą w zidentyfikowaniu podatności i luk w zabezpieczeniach.
  4. Bezpieczeństwo infrastruktury: należy pamiętać, że bezpieczeństwo oprogramowania nie kończy się na samym kodzie. Konieczne jest także zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury, w tym serwerów, bazy danych, sieci i urządzeń końcowych.
  5. Aktualizacje i łatki: dla cyberbezpieczeństwa oprogramowania konieczne jest, aby regularnie aktualizować oprogramowanie i stosować łatki zabezpieczające przed nowymi zagrożeniami. Warto korzystać z systemów automatycznego aktualizowania oprogramowania i łatek, aby nie przegapić żadnych ważnych aktualizacji.

Cyberbezpieczeństwo jest ważnym aspektem wytwarzania oprogramowania oraz utrzymywania go w dobrej kondycji, dlatego konieczne jest stosowanie najlepszych praktyk programistycznych, testowanie bezpieczeństwa oprogramowania, dbałość o bezpieczeństwo infrastruktury oraz regularne aktualizowanie i łatanie oprogramowania.

Wiedząc jak istotny to temat, w nowym odcinku podcastu TestujTalks rozmawiamy o trendach bezpieczeństwa i świadomości na temat zagrożeń u osób pracujących na co dzień przy rozwijaniu produktów cyfrowych.

Dzisiejszym gościem jest Rafał Gołębiowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Wspólnie z gospodarzem programu Piotrem Krzosą porozmawiają o:

  • granicy między testami bezpieczeństwa a hakowaniem,
  • jak przygotować się do takich testów,
  • jak na przestrzeni lat zmienia się świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa wśród twórców aplikacji,
  • jak rozwijać się jako tester bezpieczeństwa,
  • czy specjalizacje związane z bezpieczeństwem są pożądane na rynku pracy?

Zapraszamy do słuchania!

SŁUCHAJ