Jako automatyzujący tester oprogramowania będziesz mieć możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych projektach. Zarobki na tym stanowisku również są zachęcające, ponieważ obecni na rynku specjaliści nie są w stanie pokryć aktualnego zapotrzebowania na swoje usługi. Co najważniejsze, zdobycie stanowiska w tym zawodzie da Ci możliwość zapoznania się z obowiązkami kierowników testów, programistów, analityków biznesowych, wdrożeniowców i fachowców od UX oraz UI. Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić kierunek kariery, będzie Ci zdecydowanie łatwiej, niż osobom spoza środowiska programistycznego.

 

Nie oznacza to jednak, że same testy automatyczne Selenium nie będą dla Ciebie wyzwaniem. Sprawdź, jak ominąć typowe błędy początkujących testerów i wykorzystaj tę wiedzę, by pokazać się jako profesjonalista.

Selenium Webdriver, Selenium Grid i Selenium IDE. Co to jest?

Selenium to zbiór narzędzi do automatyzacji. Wbrew pozorom początkowo nie były one zaprojektowane do automatyzacji testów. Bardzo szybko okazało się jednak, że rewelacyjnie nadają się właśnie do tego celu. Narzędzia do testów automatycznych Selenium wymieniamy poniżej.

  • Selenium Webdriver – wykorzystuje API (ang. Application Programming Interface) przeglądarek internetowych. Umożliwia symulowanie obsługi przeglądarki dokładnie w taki sposób, w jaki zrobiłby to człowiek.
  • Selenium Grid – wykorzystuje przypadki testowe stworzone przy użyciu Selenium Webdriver. Pozwala na ich uruchomienie na różnych platformach sprzętowych.
  • Selenium IDE – to wtyczka do przeglądarki. Można z jej pomocą nagrać wykonywane działania, a później je odtworzyć.

Testy automatyczne Selenium. Czy warto stosować wzorce projektowe?

Rozpoczynając pracę w zawodzie testera oprogramowania nieuchronnie będziesz szukać sposobów na to, by osiągać założone cele jak najmniejszym nakładem pracy. Tymczasem wzorce projektowe nie zostały wymyślone, by utrudnić Ci życie. Mają je ułatwić. Oczywiście zdarza się, że można je pominąć, jeśli stosowanie ich nie jest wyraźnie wymagane. Z punktu widzenia dobrej organizacji pracy jest to jednak całkowicie nieopłacalne.

Korzystając z wzorców projektowych możesz bardzo szybko dodawać nowe przypadki testowe. A jednocześnie ograniczasz ilość kodu, poprawiasz jego czytelność oraz ułatwiasz debuggowanie.

Nie pisz testów automatycznych tylko po to, by je stworzyć.

Zawsze muszą mieć one konkretny cel. Jest przy tym niezwykle ważne, by nie wymyślać koła na nowo. Twoim zadaniem jest sprawdzenie pod kątem zgodności ze specyfikacją tej części kodu, która została stworzona przez Twój zespół. Bardzo często do projektowania aplikacji używa się elementów zaprojektowanych przez zewnętrznych twórców. Zostały one przetestowane, zanim udostępniono je innym, nie warto więc przeprowadzać ich testowania ponownie.

Uważaj również, by nie dublować przypadków testowych. Może się zdarzyć, że ten sam fragment kodu będzie trzeba przetestować z różnych powodów. Wyniki tego samego testu automatycznego Selenium nie będą jednak inne tylko dlatego, że co innego pchnęło Cię do jego stworzenia. Minimalizm jest pożądany u testerów. Stanowi on najlepszą gwarancję, że zakończą oni pracę na czas.

Sensowny plan testowania ujęty w ramy czasowe. Co wziąć pod uwagę?

Nie ignoruj planu testów, który jest sporządzany na samym początku. Stworzony plan nie ma wyłącznie zaspokoić ciekawości menadżera projektu i upewnić inwestora, że wszystko przebiegnie, jak należy. Jeśli pominiesz coś na etapie planowania, bardzo szybko wyjdzie na jaw, że przeprowadzenie umówionych prac w określonym terminie jest niemożliwe. Będzie to świadczyć o Twoim braku profesjonalizmu i spowoduje niepotrzebny stres przy właściwym testowaniu.

Z tego względu przed sporządzeniem planu zapoznaj się z wszelką dostępną dokumentacją i upewnij się, że masz dostęp do niezbędnych narzędzi. Zadaj też odpowiednim osobom wszelkie pytania, jakie pojawią się na tym etapie. Architekturę testów możesz zaplanować w aplikacji do projektowania przepływów decyzyjnych. Prosty schemat ułatwi Ci pracę i będzie czytelny również dla innych osób zaangażowanych w projekt.

Tworząc testy automatyczne Selenium, nie zaniedbuj nauki programowania.

Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu początkujących testerów, jest rezygnacja z dalszego rozwoju. Tymczasem to, że znasz język programowania Java w stopniu wystarczającym do tworzenia testów automatycznych, nie oznacza jeszcze, że zrobisz to w sposób optymalny. Poszerzając swoją wiedzę, poznasz takie pojęcia, jak modyfikatory dostępu, dziedziczenie, wyjątki, obiektowość czy import statyczny. Rozumiejąc je, będziesz w stanie sprawniej rozwiązywać problemy, co zdecydowanie podniesie Twoją wartość na rynku pracy.