Branża IT jest postrzegana jako ta, która ma przed sobą największe perspektywy rozwoju. Przekonanie o atrakcyjności stanowisk związanych z nową technologią nie bierze się zresztą z nikąd, rosną pensję pracowników w tym sektorze, a także zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za jakość cyfrowych produktów.  Czy testowanie oprogramowania jest zatem ziemią obiecaną dla wszystkich tych, którzy nie znają języków programowania, a chcieliby rozpocząć swoją przygodę z branżą IT?

Wiele osób znajdzie tutaj miejsce do rozpoczęcia nowego rozdziału swojej kariery zawodowej, ale przebranżowienie może okazać się wyzwaniem, dlatego dobrze jest przemyśleć swoje decyzje oraz zbadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Co warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na otwarcie nowego rozdziału? O tym przeczytasz w tym artykule.

1. Rozpoznaj swoją motywację

Myśli o przebranżowieniu zwykle zaczyna się od chęci zmienienia czegoś w przestrzeni zawodowej. Im lepiej rozpoznasz powód, dla którego chciałbyś zostać testerem oprogramowania, tym większą szansę masz na to, że nowy krok na ścieżce kariery będzie ruchem w dobrym kierunku.

Oto lista najczęstszych powodów, które słyszą rekruterzy, gdy pytają, dlaczego chcesz zostać testerem manualnym:

  • Chciałbym rozwijać się zawodowo 

Nauka nowych umiejętności to ważny element samorealizacji. Znajduje to odzwierciedlenie w procesach rekrutacyjnych prowadzonych we wszystkich firmach z sektora IT. Przedsiębiorstwa związane z nowymi technologiami są postrzegane jako te, które oferują możliwość sprawdzenia się w ciekawych projektach, a także rozszerzenia własnego portfela kompetencji. Jako tester manualny będziesz mógł rozwijać kompetencje techniczne oraz miękkie - te drugie mają olbrzymie znaczenie, ponieważ przy poprawianiu jakości oprogramowania najczęściej pracuje się w zespołach. Sukces projektu zależy zatem w znacznym stopniu od komunikacji między pracownikami, a także dzieleniu się swoimi mocnymi stronami z resztą zespołu.

W kontekście rozwoju zawodowego należy też pamiętać o wielu drogach, jakie może wybrać tester. W zależności od tego, w jakim obszarze czujesz się mocny możesz zostać testerem manualnym, automatycznym lub wykonywać testy bezpieczeństwa. Szeroki wybór stanowisk to nie wszystko. Jako tester oprogramowania masz realne możliwości awansu. Oczywiście ścieżkę zawodową rozpoczyna się jako junior tester, ale wraz z ukończonymi projektami oraz czasem spędzonym na wykonywaniu testów pojawia się perspektywa awansu na specjalistę oraz seniora.

  • Chcę nowych wyzwań

Nie brakuje branż i zawodów, które nie mają do zaoferowania nowych zadań, dlatego też wielu pracowników w poniedziałkowe poranki wita bez uśmiechu na ustach. Testowanie oprogramowania to szansa na ucieczkę od wykonywania tych samych obowiązków z tygodnia na tydzień. Chociaż istota bycia testerem pozostaje oczywiście niezmienna -Twoim zadaniem jest znaleźć błędy w aplikacjach, stronach internetowych i innych produktach cyfrowych - to każdy projekt niesie za sobą powiew świeżości. Jest to możliwe dzięki temu, że jako tester manualny będziesz pracował dla reprezentantów różnych branż i usług. Różnić się będą także scenariusze testowe, a także testowane funkcjonalności.

  • Chciałbym zmienić środowisko pracy

Do bram świata IT uderzają ludzie, którzy są zmęczeni trybem pracy lub sposobem zarządzania zespołem, jakiego doświadczyli. Wiele zależy co prawda od korporacji i kultury organizacyjnej jaka jest w niej wdrożona, ale branża IT uchodzi za znacznie bardziej swobodną od tradycyjnych. Możliwość pracy zdalnej, a także wykonywanie swoich obowiązków w niestandardowych godzinach to tylko niektóre zalety testerskiego świata. Partnerskie relacje, zbudowane na współodpowiedzialności za dany produkt, brak wewnętrznych wyścigów czy rywalizacji to elementy, które doceniają osoby zatrudnione w branży i częsty powód do zmiany dla tych, którzy w świat IT chcą dopiero wejść.

  •  Chcę odkryć nową branżę

Ostatnie lata pokazały bardzo wyraźnie, że niektóre sektory gospodarki są mniej odporne na problemy ekonomiczne od innych. Środowiska pracy oparte na świadczeniu usług cyfrowych zostały znacznie mniej dotknięte pandemią. Bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia to kolejny z powodów, który może być przyczyną zmiany obecnej pracy. Ponadto jest to też dobry wybór dla tych, którzy chcieliby znaleźć swoją przestrzeń w branży, która dynamicznie się rozwija. Za sprawą zmieniającego się świata przekształceniu ulega wiele zawodów, wybór tego, który jest związany z nowymi technologiami wydaje się właściwy z powodów również pozafinansowych.

  • Chcę pracować w międzynarodowych projektach

Praca dla klientów z zagranicy to przede wszystkim duże, nowe wyzwanie zawodowe, ale także szansa na znacznie szybszy rozwój i budowę nowych horyzontów zawodowych. Na międzynarodowych szlakach można też spotkać wielu utalentowanych ludzi, od których przyjemnością jest się uczyć. Oczywiście współpraca z klientami zagranicznymi także to sposób na naukę języków obcych oraz szansa na wyższe wynagrodzenie.

  • Chciałbym pogodzić pracę i życie rodzinne

Popularna w IT praca zdalna daje możliwość do rozwijania się tym, którzy nie chcą lub nie mogą opuszczać swoich czterech ścian. Rodzice zajmujący się dziećmi i osoby prowadzące nieregularny tryb życia szczególnie docenią zawód testera oprogramowania, ponieważ pozwala on zachować elastyczność, a także zbudować odpowiedni work-life balance, bez konieczności zmieniania własnych priorytetów.

  •  Chcę otrzymywać wyższą pensję

Motywacja finansowa to jeden z głównych powód, dla którego ludzie rozglądają się za nową pracą. Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i niezależności, a także pozwalają realizować się w wolnym czasie. Świat IT kusi wysokością pensji, jednak trzeba mieć na uwadze, że zarobki rosną wraz z doświadczeniem i dla wielu początkujących testerów comiesięczny przelew od pracodawcy nie będzie wiele wyższy niż ten, który otrzymywali dotychczas. Dobrze jest zatem uzbroić się w cierpliwość lub poszukać dodatkowych powodów do zmiany branży.

Dlaczego chcesz zostać testerem?

Odpowiedź na to pytanie jest ważna z dwóch powodów, po pierwsze pozwoli uniknąć zaangażowania się w zmianę, która nie będzie dobrze przemyślana. Może inna branża może wyraźniej odpowiedzieć na Twoje potrzeby? Po drugie, rozpoznanie swoich motywacji umożliwi świadome szukanie pracodawcy. W zależności od tego, co jest dla Ciebie ważne, możesz wybrać firmę, która da Ci przestrzeń do rozwoju właśnie w tej przestrzeni, której potrzebujesz.

2. Poznaj swoje mocne strony

Przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu warto zastanowić się nad tym, co pomoże Ci realizować się na nowej drodze. W tym celu dobrze jest wypisać sobie swoje silne i słabe strony oraz cechy, które są z nimi związane. Nie jest to proste zadanie, ale zdecydowanie warto się go podjąć. Branża IT jest otwarta na ludzi, ale w zależności od predyspozycji - niektórym z nich będzie łatwiej. Może to właśnie Ty?

Aby poznać swoje mocne strony, warto zajrzeć w głąb siebie i dokonać wewnętrznej analizy. Najlepiej odwoływać się do konkretnych doświadczeń, a także szukać potwierdzenia tego, co o sobie myślimy.

Możesz zapytać własnych przełożonych lub współpracowników. Istnieją także specjalnie skonstruowane testy, które w prosty sposób sprawdzają predyspozycje do bycia testerem manualnym. Jeden z nich możesz wykonać tutaj. Test na testera pozwala na skonfrontowanie się z prostymi zadaniami sprawdzającymi zdolności analityczne i spostrzegawczość - cechy, które są niezwykle ważne dla testerów oprogramowania.

3. Czy jesteś gotowy się uczyć?

Testowanie oprogramowania wymaga elastyczności i otwartości na stałe poszerzanie swoich kompetencji. Zdobywanie wiedzy to proces, który właściwie nigdy się nie kończy. Zawód wynagradza to atrakcyjnym środowiskiem pracy, możliwościami awansu oraz rosnącą pensją, ale z całą pewnością osoby zamknięte na poznawanie nowych zagadnień mogą się szybko zniechęcić.

W branży nie brakuje literatury, darmowych webinarów i konferencji tematycznych, które umożliwiają zdobycie nowej wiedzy, a także poznanie perspektywy doświadczonych przedstawicieli testerskiego świata. Rynek oferuje także kursy dedykowane osobom na różnym poziomie zaawansowania. Pozwalają one zdobywać wiedzę w sposób systematyczny i uporządkowany, i co najważniejsze, pod okiem akredytowanych trenerów - praktyków w swoim fachu.

4. Co zrobisz ze swoim dotyczasowym doświadczeniem?

Zmiana branży to nowy start, ale niekoniecznie nowy początek. Nie musisz odcinać się od swoich dotyczasowych doświadczeń i osiągnięć zawodowych. Jeśli ostatnie lata spędziłeś na innym stanowisku, to zastanów się, jakie elementy swojego dotyczasowego życia zawodowego możesz przenieść do nowego środowiska pracy. Być może kierowałeś już zespołem albo dobrze radzisz sobie pracując w różnych godzinach?

Częstym błędem, który popełniają osoby stawiające pierwsze kroki w testerskim świecie jest rozpoczynanie kariery od zera, podczas gdy dotychczasowe życie zawodowe może być tym, co wyróżni Cię na rynku juniorów testowania oprogramowania. Poznanie odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci znaleźć miejsce, w którym łatwiej się odnajdziesz i rozpocząć pracę przy projektach, których tematyka nie jest Ci obca. Dla przykładu, jeśli pracowałeś w sektorze bankowym, to wdrożenie się w projekt testowania aplikacji finansowych będzie dla Ciebie znacznie prostszy.

A więc chcesz zostać testerem?

Decyzja o zmianie branży nie jest prosta, dlatego warto ją rozważyć i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania. Dzięki temu unikniesz rozczarowań, a samo wejście do świata IT będzie znacznie mniejszym wyzwaniem. Świadomość swoich możliwości oraz tego, jak funkcjonuje rynek testowania oprogramowania pozwoli precyzyjniej planować następne kroki, o których niebawem przeczytasz w kolejnych artykułach.