W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania zawodami związanymi z branżą IT. Wśród nich sporą popularnością cieszy się programowanie, które staje się jedną z najważniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie.

 

 

Dlaczego nauka programowania zyskuje na popularności?

Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje:

 

 • Powód 1.
  Programowanie to umiejętność wykorzystywana dziś w wielu sektorach nowoczesnej, cyfrowej gospodarki. Dlatego osoby potrafiące użyć języków programowania do wykonywania swoich obowiązków zawodowych są niezwykle pożądanymi kandydatami na rynku pracy. Rozwój technologiczny będzie pogłębiał ten trend, a programiści znajdą zatrudnienie w wielu branżach, w których wykorzystuje się zaawansowane systemy informatyczne i aplikacje np. medycyna, handel, rozrywka, edukacja, transport.
 • Powód 2. 
  Programowanie daje też wiele możliwości rozwoju, a ścieżka kariery może prowadzić różnymi drogami w zależności od indywidualnych preferencji i wyborów kandydata. Programiści mogą pracować w różnych projektach, w wielu branżach. Ich codzienne obowiązki będą też inaczej wyglądały ze względu na charakter miejsca pracy, ponieważ firmy technologiczne, startupy, czy software house będą różniły się kulturą organizacyjną i oferowanymi możliwościami.
 • Powód 3.
  Poza tym kariera programisty to brak stagnacji i ciągłe uczenie się, a także możliwość awansu. Ścieżka zawodowa rozpoczyna się od stanowiska juniorskiego, a wraz ze zdobywanym doświadczeniem zostaje się specjalistą, a później seniorem programistą. Osoby przejawiające również predyspozycje społeczne mogą zostać liderami projektu lub mentorami, dbającymi o rozwój innych pracowników w zespole. W związku z tym jest to idealna kariera dla osób, które lubią wyzwania i lubią się uczyć. Technologia stale się rozwija, a programiści muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i narzędziami, aby być skutecznymi w swojej pracy.
 • Powód 4.
  Programowanie to także dobry wybór dla tych, którzy szukają przestrzeni do kreatywnego wyrażania siebie i realizowania nowatorskich pomysłów. Programowanie pozwala na tworzenie własnych projektów i aplikacji, co może być bardzo satysfakcjonujące, a historia pokazuje, że oddolne pomysły potrafią zmieniać świat i dawać początek międzynarodowym przedsięwzięciom. Tworzenie własnych aplikacji jest również doskonałym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia i budowanie swojego programistycznego portfolio.
 • Powód 5.
  Bycie programistą to także wolność związana z możliwością pracy zdalnej lub wykonywania jej jako freelancer. Wiele osób doceni możliwość programowania z każdego miejsca na ziemi lub szansę na zdobywanie doświadczenia w międzynarodowych zespołach. Programista ma też wybór w obszarze technologii, w której będzie rozwijać swój warsztat i pracować. Jest to jedna z najważniejszych decyzji w tym zawodzie, dlatego warto rozważyć kilka podstawowych kwestii związanych z językami programowania. JAVA i Python to najpopularniejsze języki, często rozważane przez kandydatów na junior programistów, dlatego w drugiej części tego artykułu skupimy się na zestawieniu ze sobą obu technologii.

Java czy Phyton - jakiego języka warto się nauczyć?

Zarówno Java, jak i Python są popularnymi językami programowania, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, to zastanów się, dlaczego chcesz nauczyć się programowania i co chcesz programować, a potem podejmij decyzje.


 

Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty obu języków.

Zastosowanie

Java często jest stosowana w tworzeniu dużych aplikacji korporacyjnych i systemów zarządzania bazami danych, natomiast Python częściej znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak analiza danych, uczenie maszynowe, sieci neuronowe i automatyzacja.

Składnia

Java jest językiem programowania z silnym typowaniem, co oznacza, że zmienne muszą być określone z wyprzedzeniem i przypisane do konkretnych typów danych. Python ma słabe typowanie i nie wymaga określania typów zmiennych przed użyciem

Trudność

Java jest uważana za język programowania o większej skali trudności dla początkujących, ze względu na swoją składnię i bardziej rygorystyczne podejście do typowania. Python jest często uważany za język programowania łatwiejszy do nauki, dzięki prostszej składni i zwięzłej, intuicyjnej strukturze kodu.

Wydajność

Java jest uważana za język programowania o większej wydajności niż Python, zwłaszcza przy pracy z dużymi aplikacjami, bazami danych i algorytmami przetwarzania danych. Python jest bardziej elastyczny i zwykle wykorzystuje się go do szybkiego prototypowania i eksperymentowania z algorytmami.

Wybór między Javą a Pythonem zależy od potrzeb i celów. Jeśli interesują Cię duże systemy korporacyjne lub praca z bazami danych, warto zastanowić się nad nauką Javy. Jeśli zależy Ci na analizie danych, uczeniu maszynowym lub prototypowaniu projektów, Python może być lepszym wyborem. Oba języki mają swoje wady i zalety, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych predyspozycji i wymagań projektowych, w których chcesz pracować.

Java czy Phyton - porównanie dla dociekliwych

Poniżej znajdziesz kompleksowe porównanie obu technologii, przy uwzględnieniu wszystkich aspektów. Aby pomóc zrozumieć Ci je zrozumieć, zacznijmy od wytłumaczenia każdego z kryteriów.

Omówienie wybranych kryteriów

 • Typ języka - informacja o sposobie jego tłumaczenia, uruchamiania i wykonywania poleceń - języki kompilowane są tłumaczone na język niższego poziomu, aby był zrozumiały dla procesora lub maszyny uruchamiającej kod i wykonującej polecenia, języki interpretowalne są czytane (interpretowane) w trakcie uruchomienia przez odpowiednie interpretatory, które odpowiadają za wykonywanie czynności opisanych za pomocą kodu.
 • Typowanie zmiennych - informacja sposobie określania tego, jakiego typu są wartości przechowywane przez zmienne - typowanie statyczne polega na odgórnym zdefiniowaniu typów, zaś w przypadku typowania dynamicznego ten typ jest definiowany w momencie nadawania wartości zmiennej, co daje możliwość wielokrotnej zmiany typu danej zmiennej w przypadku przypisywania różnego typu wartości.
 • Powstanie - informacja o długości życia danego języka lub technologii, przyjmuje się, że długość życia danego języka lub technologii wpływa na wsparcie oraz zrzeszoną społeczność wokół tego języka i technologii.
 • Niezależność platformowa - informacja o możliwości uruchamiania / wykonywania kodu na różnych platformach, dzięki niezależności platformowej możemy tworzyć kod na zupełnie innym urządzeniu niż na tym, na którym będzie ten kod uruchamiany.
 • Przenaszalność / Portowalność - informacja o łatwym przenoszeniu napisanej aplikacji na inne urządzenia lub technologie, dzięki łatwej przenaszalności możemy w łatwy sposób (bez konieczności wprowadzania zmian) przenosić kod na inne urządzenia lub technologie.
 • Bezpieczeństwo języka - informacja o bezpieczeństwie danego języka lub technologii, dzięki poprawkom bezpieczeństwa oraz rozwoju danego języka mamy pewność, że tworzone przez nas rozwiązania będą bezpieczne i godne zaufania.
 • Darmowy - informacja o kosztach związanych z używaniem danego języka lub technologii, koszty odzwierciedlają to czy oraz ile będziemy musieli zapłacić za korzystanie z danego języka lub technologii, w większości przypadków koszty są zerowe, ale mogą się zdarzyć sytuacje, w których będzie trzeba zakupić licencję.
 • Tiobe Index - informacja o aktualnej popularności danego języka lub technologii uwzględniając zapytania użytkowników, dzięki tej informacji wiemy, o jakie technologie pytają użytkownicy, co w pewnym sensie oddaje ich aktualną popularność.
 • Szybkość działania - informacja o szybkości działania danego języka lub technologii, dzięki temu wiemy, jak szybko dany język jest uruchamiany i wykonywany.
 • Łatwość pisania - informacja o łatwości i szybkości pisania w danym języku lub technologii, dzięki temu wiemy, czy dany język będzie łatwy w nauce i pisaniu, większość języków programowania jest podobnych do siebie, ale różnią się pewnymi detalami lub samym zapisem.
 • Ilość kodu dla tej samej funkcjonalności - informacja o ilości potrzebnego kodu dla wykonania tych samych działań w danym języku lub technologii, nie każda sytuacja będzie możliwa do przedstawienia w ten sam sposób oraz nie zawsze proporcje ilości kodu będą zachowane w przypadku trywialnych / skomplikowanych konstrukcji.

Zestawienie poszczególnych cech

 JAVAPYTHON
Typ językaKompilowalnyInterpretowalny
TypowanieStatyczneDynamiczne
Powstanie19951991
Niezależność platformowaTAKTAK
Przenaszalność / Portowalność4/53/5
Bezpieczeństwo języka4/53/5
DarmowyTAK*TAK
Tiobe Index (kwiecień 2023)3.1.
Szybkość działania4/53/5
Łatwość Pisania3/54/5
Ilość kodu dla tej samej funkcjonalności2/53/5

*  w pewnych sytuacjach koniecznym jest zakup licencji

Jakiego języka programowania się nauczyć?

Programowanie odgrywa dziś tak istotną rolę w cyfrowej gospodarce, że wkrótce stanie się jedną z podstawowych umiejętności zawodowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jakiego języka programowania nauczyć się na początku, to prawdopodobnie bez względu na wybór znajdziesz pracę i możliwość rozwijania się jako programista.

Przodujące technologie takie jak Python czy Java gwarantują zatrudnienie w wielu projektach, zatem postawienie na jedną z nich powinno być poprzedzone świadomym researchem, ale przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i satysfakcję z kodowania. 

 


Zastanawiasz się, czy kariera testera automatyzującego jest dla Ciebie?

Wypełnij profesjonalny test i przekonaj się, czy ta ścieżka jest odpowiednia dla Ciebie! Pytania zawarte w teście dotyczą testowania manualnego, automatyzacji i predyspozycji analitycznych. Podczas testu dodatkowo masz szansę sprawdzić się w nowej roli wykonując zadanie praktyczne.

Sprawdź się tutaj: Test na Testera Automatyzującego

Na udzielenie odpowiedzi potrzebujesz max. 5-10 min.