Druga część wpisu o sprawdzonych narzędziach do zrzutów ekranu, które pomogą Ci podczas pracy jako tester oprogramowania.

 

W pracy testera bardzo ważne jest odpowiednie raportowanie. Każdy problem, nawet ten najdokładniej opisany, warto jest uzupełnić screenem lub wideo. Jak? Najlepiej szybko, wygodnie i dokładnie. Program, którego poszukujemy, powinien pozwalać możliwie najefektywniej uzupełniać raport incydentu, nie ingerując w tempo pracy i nie przytłaczając rozbudowaną funkcjonalnością, zwłaszcza w obszarze edycji graficznej.

Poniżej znajduje się druga część zestawienia narzędzi, które moim zdaniem najlepiej spełniają swoje zadanie i na pewno przydadzą się każdemu testerowi.

5. LightShot

LightShot.png

Producent: Skillbrains
Licencja: Freeware
Wersja:
System operacyjny: all Windows versions, macOS
Język: Polski

LightShot to darmowe i niezwykle proste w obsłudze narzędzie do wykonywania zrzutów ekranowych. Aby wszystko było jeszcze bardziej intuicyjne, narzędzie pozwala manualnie zaznaczyć obszar, który chcemy zachować. W momencie kiedy tryb łapania zrzutów ekranu jest aktywny, półprzezroczysta zasłona jest umieszczana na twoim pulpicie.

Aplikacja pokazuje rozmiar obszaru i umożliwia przeciągnięcie i upuszczenie go na żądaną pozycję lub zmianę jego wymiarów. Ponadto, możesz aktywować ten konkretny tryb za pomocą akcji w zasobniku systemowym. LightShot nie polega jedynie na przechwyceniu podstawowego obszaru pulpitu, ale jest wyposażony w narzędzia do edycji i opcje udostępniania. Dodatkowo pozwala na zapisywanie migawek na dysku (w pliku BMP, JPEG i PNG), drukowanie ich i kopiowanie do schowka. Klawisze skrótu można wykorzystać do przyspieszenia zadań związanych z zrzutami ekranu. LightShot pozwala również poddać zrzut ekranowy edycji na stronie Prntscr.com w internetowym edytorze graficznym, bazującym na Pixlr.

Użytkownicy szukający bezpłatnego oprogramowania umożliwiającego robienie zrzutów ekranowych z pewnością docenią możliwości programu LightShot. Lightshot jest dostępny do pobrania na Windows i Mac. Można go zainstalować za darmo. Interesujący jest fakt, że istnieje kilka rozszerzeń specjalnie przystosowanych do pracy z przeglądarkami: Chrome, FireFox, Internet Explorer i Opera.

LightShot jest szybki i zapewnia bardzo dobre wsparcie w pracy. Intuicyjny interfejs ułatwia wykonywanie zrzutów ekranu i edytowanie lub udostępnianie migawek w locie. Można używać skrótów klawiszowych, edytować, osadzać notatki tekstowe i wyróżniać dane. Dodatkowo, krąży opinia że jest to prawdopodobnie jeden z najszybszych i najprostszych programów dostępnych na rynku z szeroką listą funkcjonalności. Warto zatem rozważyć jego używanie w codziennej pracy testera.

Ocena: ★★★+

6. Screenpresso

Screenpresso.png

Producent: Learn Pulse
Licencja: Freeware
Wersja: 1.7.2.64
System operacyjny: all Windows versions
Język: Polski

Screenpresso to darmowy i rozbudowany program do wykonywania zrzutów ekranowych w formie plików graficznych oraz nagrywania sekwencji wideo. Aplikacja pozwala przechwycić cały ekran lub daną część poprzez zaznaczenie wymaganego obszaru.

Screenpresso umożliwia przesyłanie zrzutów za pośrednictwem e-mail, publikowanie w serwisach społecznościowych (Twitter, Flickr i Facebook), a także umieszczanie na dowolnym serwerze FTP. Program wyposażono również w edytor zdjęć, dzięki któremu nałożymy efekty graficzne (np. cień, odbicie, ramkę) i zmienimy rozmiar obrazu. Często przy tworzeniu zrzutów nie jesteśmy w stanie uchwycić pełnej zawartości danego okna. Przy pomocy Screenpresso problem zostaje rozwiązany, dzięki opcji autoscroll.

Screenpresso jest dostępny w dwóch wersjach, darmowej i płatnej. Wersja darmowa w porównaniu z innymi darmowymi narzędziami tego typu wydaje się jednak oferować więcej, niż można by się spodziewać. Przechwytuje wideo HD oraz obrazy nieruchome, a wbudowany edytor może łączyć ze sobą obrazy. Klawisze skrótu i ​​menu paska narzędzi Screenpresso sprawiają, że jest tak łatwy w użyciu. Dzięki jego intuicyjnej budowie nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym.

Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy dostępny jest plik pomocy w formacie PDF będący ponad 80 stronicowym podręcznikiem obszernie objaśniający wszelkie zawiłości i niuanse. Aplikację można pobrać i zainstalować lub korzystać z niej bez instalacji. Prościej i bardziej wygodnie już być nie może. Jeśli używasz jakiegokolwiek narzędzia do wycinania lub podobnych produktów, powinieneś wypróbować Screenpresso.

Ocena: ★★★★★

7. Greenshot

greenshot.png

Producent: Thomas Braun
Licencja: Open Source
Wersja: 1.2.10.6
System operacyjny: all Windows versions
Język: Polski

Greenshot to opensourcowy i niewielki program do wykonywania zrzutów ekranowych. Aplikacja potrafi przechwycić cały ekran, wybrany fragment lub aktywne okno. Greenshot posiada także prosty edytor, w którym możemy w wygodny sposób dodać graficzne elementy takie jak strzałki, figury geometryczne czy tekst.

Aplikacja dodaje się do obszaru powiadomień na pasku zadań, umożliwiając szybki dostęp do większości funkcji. Gotową pracę możemy skopiować do schowka, zapisać do pliku (BMP, GIF, JPG, PNG i TIFF), wysłać do jednego z obsługiwanych serwisów hostingowych obrazów, przesłać pocztą lub wydrukować. Greenshot pobiera i instaluje pliki z łatwością, a do tego nie wymaga żadnej konfiguracji. Domyślnie program używa klawisza <Print Screen> jako skrótu, a naciśnięcie tego klawisza w połączeniu z innym klawiszem (takim jak Alt lub Ctrl) pozwala na różne rodzaje przechwytywania ekranu.

Greenshot może przechwycić wybrany region ekranu, ostatnio wybrany obszar (Shift + Print Screen), wybrane okno programu (Alt + Print Screen), pełny ekran (Ctrl + Print) i inne. Wystarczy nacisnąć przypisany klawisz skrótu, a przechwytywanie zostanie zakończone. Jeśli wybierzesz przechwytywanie regionu, Greenshot pozwala wybrać go z zieloną nakładką, która ułatwia wybór obszaru.

Po zrobieniu screena, Greenshot oferuje kilka opcji w zakresie wysyłania przechwyconego ekranu do innych programów lub miejsc. Po przechwyceniu ekranu od razu pojawia się menu, które pozwala wybrać pomiędzy zapisaniem obrazu, otwarciem go w edytorze obrazów Greenshot, skopiowaniem do schowka, przesłaniem do drukarki, przesłaniem do programu Imgur lub otwarciem go w różnych programach, takich jak Microsoft Outlook, Powerpoint, Word, Excel, Paint, lub Mozilla Thunderbird. Wbudowany edytor obrazu Greenshot jest bardzo podstawowy, jednak wystarczający do obróbki na potrzeby raportowania błędów.

Ocena: ★★★★

 

Po zestawieniu programów w kolejności od najbardziej do najmniej użytecznego, lista wygląda następująco:

  1. Screenpresso
  2. ShareX
  3. FastStone Capture
  4. Greenshot
  5. LightShot
  6. SHU
  7. Skitch

Nie oznacza to jednak, że pozycje na końcu zestawienia nie są warte uwagi. Do porównania wybrałam wyłącznie programy, które są dobrymi narzędziami, a z większości z nich na jakimś etapie swojej pracy byłam zadowolona. Z czasem okazywało się jednak, że niektóre dają więcej możliwości niż inne. Jeśli robisz dużo zrzutów ekranu i nigdy nie zdarzyło Ci się użyć żadnego z dwóch pierwszych, to uważam, że najwyższa pora to zrobić. Łatwo, szybko i przyjemnie!

PS Oczywiście nie namawiam do zastąpienia filmem lub screenem dobrego opisu incydentu, bo byłaby to błędna praktyka, a prawidłowy opis to niezmiennie istotny element. Jednak tego typu załącznik często potrafi wyrazić więcej niż 1000 słów i zaoszczędzić sporo czasu.

Jeśli chcesz wrócić do pierwszej części, znajdziesz ją tutaj.