Jak stworzyć profil na LinkedIn, który przyciągnie rekruterów i pozwoli zbudować silną markę osobistą. Praktyczne porady dla początkujących.

 

Wyobraź sobie, że ktoś z Twojej branży lub z branży, w której chcesz pracować wchodzi na Twój profil i myśli „właśnie kogoś takiego szukam”.Ten poradnik jest właśnie po to.

Pokażemy Ci, jak stworzyć profil na LinkedIn, który przyciągnie rekruterów i pozwoli zbudować silną markę osobistą. Znajdziesz tu zarówno porady dla wszystkich zainteresowanych tematem, jak i specjalnie porady dla testerów.

1. Zadbaj o dobre zdjęcie

Na którym wyglądasz korzystnie i na którym Ty to Ty. Poziom elegancji na zdjęciu dostosuj do swojej branży. Ponoć zdjęcia, które wyglądają najbardziej profesjonalne są czarno białe, a 60% kadru stanowi twarz. Wielkość zdjęcia profilowego dostosuj do sugerowanych wymiarów przez LinkedIn czyli: 400 x 400 px; w formacie jpg, pgn, gif.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Przyjęło się, że ludzie z branży IT mają swój własny dress code, czyt. śmieszne koszulki i randomowe spodnie o dowolnej długości. Niemniej jednak zdjęcia często oceniają rekruterzy, a nie koledzy po fachu i dobrze jest wyglądać schludnie i profesjonalnie.

 

2. Pogłówkuj nad nagłówkiem

Dlaczego ten element jest ważny? Bo pozycjonuje Twój profil w wyszukiwarce i to dzięki niemu można znaleźć Cię na jej pierwszych stronach (lub ostatnich). W nagłówku warto wstawić wszystko to, po czym chcesz zostać wyszukanym czyli np. nazwę stanowiska, słowa kluczowe i branżę, w której się specjalizujesz. Nie szastaj dostępnym miejscem (120 znaków) i nie umieszczaj tam nazwy firmy, w której pracujesz (chyba, że jesteś swoim własnym szefem i promujesz swój biznes).  Jeśli pominiesz pole nagłówek, LinkedIn automatycznie wstawi tam nazwę Twojego obecnego stanowiska.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Możesz umieścić w nagłówku lata doświadczenia, narzędzia które obsługujesz i rodzaj umowy np. b2b lub freelance.

 

Przykład 1:

czlonek-linkedin.png

Przykład 2:

czlonek-linkedin-2.png

3. Podsumuj swoją dotychczasową karierę

Opisz w jakiej branży działasz, gdzie i na jakim stanowisku pracujesz, dlaczego zająłeś się właśnie tym, kto Cię inspiruje i co udało Ci się dotychczas osiągnąć. Pokaż swoją osobowość. Jeśli aktualnie masz pracę, a nowej szukasz w sekrecie, możesz zakończyć podsumowanie w taki sposób: „Z przyjemnością wymienię się swoją wiedzą i doświadczeniami, z ludźmi z branży. Jeśli tylko masz ochotę skontaktuj się ze mną (tu dane kontaktowe)”. Dzięki temu, rekruter będzie mógł łatwo się z Tobą skontaktować i jednocześnie nie dasz po sobie poznać, że szukasz nowej pracy. Według specjalistów dobre podsumowanie nie może być zbyt długie, wystarczy 400-500 znaków (dłuższe i tak nie są czytane). Dodatkowo ponownie warto używać tu słów kluczowych i pozycjonować swój profil.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Oto dobre przykłady podsumowania. Reszta leży w Twoich rękach :)

podsumowanie1-e1542355929288.png

podsumowanie2-e1542355989579.png

4. Dodaj doświadczenie

Przynajmniej 2 pozycje wstecz. Jeśli tego nie zrobisz LinkedIn uzna Twój profil jako niezaktualizowany, a to znowu wpłynie na pozycjonowanie. Nie wypisuj swoich codziennych zadań w danej firmie. Wystarczą te, z których jesteś najbardziej dumny/a. Jeśli użyjesz liczb i mierzalnych danych, Twój profil będzie bardziej wiarygodny.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerówNie masz sukcesów ani doświadczenia zawodowego? Poszukaj możliwości ich zdobycia w Internecie. Wiele firm uczestniczy w programie „bug bounty”, który polega na nagradzaniu testerów, wynajdujących błędy na ich stronach i aplikacjach. Przykład pierwszy z brzegu, to Mozilla.

 

5. Nie zapomnij o wykształceniu

Przyda się nazwa uczelni, lata nauki i kierunek. Jeśli masz się czym pochwalić możesz dołączyć swoje prace, prezencje, czy video z wystąpień.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Studia techniczne to świetny start, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, gdy 5 lat temu wybrało się turystykę, czy zarządzanie. W tej branży liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie i znane są nam przypadki dobrych testerów-dyplomowanych fizjoterapeutów.

 

6. Wykorzystaj swoje umiejętności

  • Krok 1: Stwórz listę swoich top 10-12 kompetencji i dodaj do profilu
  • Krok 2: Potwierdź kompetencje swoich znajomych
  • Krok 3: Czekaj, aż się odwdzięczą

Metoda dla bardziej odważnych to wysłanie spersonalizowanej prośby do swoich znajomych np. takiej: „ Cześć! Właśnie uzupełniam swój profil na linkedIn. Jeśli uważasz, że posiadam którąkolwiek z wymienionych umiejętności, proszę o jej potwierdzenie”. Taka wiadomość jest uprzejma i nikomu nic nie narzuca.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Pooglądaj profile testerów w Twojej sieci kontaktów. Słowa kluczowe w obszarze testowania, które można wpisać w tym miejscu to:

  • Functional Testing, Manual Testing, Regression Testing, Mobile Testing
  • JIRA, SQL, Matlab, ISTQB Certfied, test automation, Quality Center, Appium, Selenium Web Driver,
  • Quality Assurance, Bugzilla, SDLC, JUnit, Firebug, Agile Methodologies, , Eclipse, HP QTP, Test Cases
  • Zephyr, User Acceptance Testing, Redmine, TestLink, JMeter, Appium, Perfomance Testing, Securiy Testing
  • Usability Testing, Test Planning, Test Cases, Integration Testing, System Testing, Scrum, Team Leadership, Test Management.

7. Zostań poleconym

Personalne rekomendacje wyglądają znacznie lepiej niż potwierdzone (jednym kliknięciem) umiejętności. W przedbiegach wygrywają rekomendacje od przełożonych, dalej są współpracownicy i ewentualnie przyjaciele. Dobry wynik to po 2 rekomendacje na dane stanowisko pracy.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Koniecznie poproś swojego byłego Test Managera o rekomendację Twojej osoby. Możesz też poprosić o rekomendacje inne osoby ze swojego teamu (PMa, developerów).

 

8. Dołącz do grup

Branżowych, grup zainteresowań i z ofertami pracy np. Giełda Pracy, Szukam Pracy, Jobs M. Grupy sprzyjają nowym znajomościom i są widoczne z Twojego profilu. We wspólnej przestrzeni możesz zadawać pytania, udzielać porad, sharować ciekawe treści opatrzone Twoim komentarzem, a co najważniejsze możesz wysyłać prywatne wiadomości do innych członków grupy. Maksymalny limit grup, do których możesz dołączyć = 100.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Sprawdź w jakich grupach siedzą szefowie firm do których chcesz aplikować. Dołącz do grup branżowych jak np.  Selenium 2.0 and WebDriver, Test automation, QA Jobs, Performance Testing,  Selenium Test Automation User Group, ISTQB, QA & Testing Group, Testowanie oprogramowania

 

9. Publikuj własne treści

Wersja dla nowicjuszy: Sharuj ciekawe newsy i artykuły. Wersja dla fachowców: Twórz własne artykuły na LinkedIn Pulse- to platforma blogowa LinkedIn, bardzo dobrze indeksująca się w Google. Po stworzeniu artykułu możesz pokazać go ludziom z konkretnej branży np. za pomocą płatnej reklamy.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Jeśli chcesz znaleźć trochę inspiracji wpisz w wyszukiwarkę LinkedIn słowa kluczowe np. tester lub testowanie, a następnie posortuj wyszukiwanie po: publikacjach. Przy okazji przejrzyj profile autorów artykułów. Skoro mocno udzielają się na portalu, zapewne mają profesjonalnie wypełnione profile.

 

10. Pokaż wszystkim język

Przystąp do darmowego testu sprawdzającego znajomość języka np.The official EFSET® English test (język angielski), a następnie opublikuj wynik na swoim profilu. Uwaga: przed rozwiązaniem testu upewnij się, że jest opcja publikacji wyniku na LinkedIn.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Dlaczego by nie stworzyć całego profilu w języku angielskim? Dzięki temu łatwiej będzie Ci realizować zlecenia dla zagranicznych klientów (zwłaszcza, że testerzy mogą pracować zdalnie).

 

11.  Uzupełnij resztę

Projekty, nagrody, wolontariat, własny blog, filmy z wystąpień. Pochwal się wszystkim co może być przydatne, w znalezieniu wymarzonej pracy.

tip-dla-testerow-e1542355026606.pngTip dla testerów: Certyfikaty są zawsze mile widziane na stanowiskach związanych z testowaniem i QA. Posiadasz certyfikat ISTQB, REQB, ISEB, IREB, IBUQ? Koniecznie to wpisz.

 

Uwaga bonus! 10 lifehack'ów LinkedIn'a:

  • upewnij się, że wskaźnik efektywności profilu wynosi 100%. W wyszukiwarce jako pierwsze pokazywane są osoby, które mają w całości wypełniony profil.
  • zanim zaczniesz modyfikować swój profil wyłącz opcje powiadamiania o tym swoich znajomych, inaczej może się okazać, że np. Twój obecny szef dostał 5 powiadomień na maila o wprowadzonych zmianach.
  • oglądaj profile innych osób; przecież każdy jest ciekawy kto ogląda jego profil (masz jak w banku, że wejdzie na Twój profil).
  • umieść to samo zdjęcie na wszystkich kanałach Social Media, ludzie szybciej Cię zapamiętają
  • używaj punktorów (pogrubień, specjalnych znaków, kursywy), aby profil był czytelniejszy i ciekawszy
  • jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, za to bardzo dużo osiągnięć na uczelni, zaakcentuj to i poprzestawiaj kolejność pokazywanych informacji
  • sprawdź swój  SSI- Social Selling Index
  • jeśli będziesz testował konto premium i stwierdzisz, że nie jest Ci potrzebne, pamiętaj żeby w porę wypisać się z subskrybcji. Inaczej co miesiąc LinkedIn będzie ściągał z Twojej karty ok 500 zł.
  • spersonalizuj swój link. LinkedIn ustawia domyślnie adres do Twojego profilu jako ciąg przypadkowych znaków.  Bardziej profesjonalnie będzie wyglądał link:  https://pl.linkedin.com/in/imie-nazwisko.
  • dodaj zdjęcie w tle o wymiarach: 1400x 425 px. Twój profil będzie przyjemniejszy w odbiorze.

Uff… Jeśli dotarłeś/aś aż tutaj i wciąż masz jakieś pytania, wątpliwości lub po prostu chcesz przybić z nami piątkę, to:  
a) obejrzyj podsumowanie artykułu w formie prezentacji TUTAJ

b) zostaw komentarz

c) dodaj do swojej sieci kontaktów: Annę Szczurek (HR'owiec Testuj.pl) i zapytaj o nasze aktualne oferty pracy

c) zapisz się do naszego newslettera, aby na bieżąco być informowanym o artykułach, takich jak ten :)