Automatyzacja testów to nie tylko tworzenie coraz to nowych linijek kodu. Testy trzeba przede wszystkim zaplanować w taki sposób, by można było z ich pomocą sprawdzić działanie aplikacji w sposób efektywny. Dobrane rozwiązania będą zależeć od urządzeń na jakie przeznaczone jest oprogramowanie, jak również od typu aplikacji. Poznaj praktyki, zwiększające skuteczność testów automatycznych aplikacji mobilnych i upewnij się, że są one stosowane przy Twoim projekcie.

 

Dlaczego inwestorzy kładą duży nacisk na automatyczne testowanie?

Testy automatyczne można przeprowadzić w sposób powtarzalny i szybki. Raz zaprogramowane, mogą być odtwarzane przez 24 godziny na dobę i używane ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ich przeprowadzenie minimalizuje ryzyko strat finansowych spowodowanych wadliwym działaniem aplikacji już po jej udostępnieniu. Bardzo często stosuje się je również do sprawdzenia, czy stare funkcjonalności działają w nowej wersji oprogramowania. Są też nieocenioną pomocą wszędzie tam, gdzie ręczne wprowadzanie danych testowych byłoby bardzo czasochłonne.

Czym różni się testowanie aplikacji mobilnych od testów aplikacji webowych i desktopowych?

Testy automatyczne aplikacji mobilnych, webowych i desktopowych są do siebie bardzo podobne, jeśli spojrzeć na nie pod kątem samej organizacji pracy. Zespoły testerskie pracują zgodnie z założeniami filozofii Agile. Oznacza to, że testy mogą być prowadzone niemal równolegle do programowania kolejnych części aplikacji. Przeprowadzanie ich dopiero wtedy, gdy program powstanie, zdecydowanie wydłużyłoby czas jego tworzenia.

Różne są jednak rodzaje testów, jakim poddaje się zazwyczaj aplikacje mobilne. Testy jednostkowe, w których każdy element kodu wymaga odrębnego sprawdzenia, nie są tu najbardziej popularne. Zdecydowanie częściej stosuje się automatyczne testy UI, gdzie symulowane jest autentyczne zachowanie użytkownika podczas korzystania z działającego fragmentu aplikacji. Testy oprogramowania mobilnego mogą być uruchamiane zdalnie na tak zwanych farmach urządzeń, co umożliwia sprawdzenie wielu modeli smartfonów i tabletów jednocześnie oraz wyłapanie błędów pojawiających się wyłącznie na niektórych z nich.

Istotne jest również to, że aplikacje przeznaczone na sprzęt przenośny są często wypuszczane na rynek w wersji beta. Dzięki temu możliwa jest dalsza praca nad kodem, gdy produkt trafi już w ręce docelowych odbiorców. Gdy program zostanie sprawdzony w ten sposób, można rozpocząć dystrybucję jego wersji finalnej, która będzie zdobywać nowe opinie i recenzje. W ten sposób można ochronić inwestora przed złymi wynikami sprzedaży spowodowanymi pojawiającymi się na początkowym etapie błędami.

Zalety Appium w kontekście testów automatycznych aplikacji mobilnych

Automatyzujący testerzy aplikacji mobilnych stosują często w swojej pracy narzędzie Appium. Dzięki temu mogą wykorzystać to samo API do pisania testów na systemy operacyjne iOS oraz Android. Aplikacji nie trzeba kompilować przed testowaniem. Oznacza to, że testujemy dokładnie to oprogramowanie, które zostało stworzone. Framework Appium jest przy tym przystosowany do wielu języków programowania, takich jak Java, Python, Ruby czy Haskel. Appium jest oprogramowaniem typu open-source, co zdecydowanie ułatwia wykorzystanie go w celach zawodowych.

Czy można pominąć testy manualne aplikacji mobilnych?

Testy manualne są zwykle prowadzone równolegle do testów automatycznych aplikacji mobilnych. Pod tym względem tworzenie aplikacji na urządzenia przenośne nie różni się więc od aplikacji desktopowych, webowych oraz hybrydowych. Pominięcie testowania ręcznego mogłoby sprawić, że niektóre z wymagań inwestora nie byłyby spełnione. W profesjonalnych firmach programistycznych testy manualne wykonuje się w celach eksploracyjnych oraz do sprawdzania aplikacji pod kątem wrażeń użytkownika. Automatyzacja obejmuje zaś testy wydajnościowe, regresyjne i funkcjonalne.