Proces testowy to jeden z najważniejszych elementów, od których zależy jakość produktów cyfrowych.

Ale czasem zdarzają się wpadki, które mogą prowadzić do katastrofy. Jak zadbać o proces testowy, aby uniknąć wpadek? Jak go usprawnić? Jak sprawić, żeby na końcu nie było niemiłego zaskoczenia? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w trzecim odcinku podcastu TestujTalks.

Proces testowania oprogramowania to zestaw metod i technik stosowanych w celu oceny jakości oprogramowania i sprawdzenia, czy spełnia ono określone wymagania biznesowe i jest zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Testowanie oprogramowania ma na celu wykrycie błędów, wad i niezgodności w oprogramowaniu, tak aby możliwe było ich usunięcie lub poprawienie przed wydaniem oprogramowania do użytku. Proces testowania oprogramowania obejmuje różne rodzaje testów, takie jak testy funkcjonalne, testy jakościowe, testy wydajnościowe i testy zgodności, a sprawne zarządzanie całym cyklem testowym to jeden z najważniejszych elementów wytwarzania oprogramowania o dobrej jakości.

Jednak czy ta prosta definicja wyczerpuje temat? Okazuje się, że nie. Jakość oprogramowania zależna jest od wielu czynników, jednym z nich jest sprawność procesu testowego. O tym, jak powinien on wyglądać opowiada Karolina Orłowska - senior testerka, specjalistka od zarządzania procesami QA , liderka zespołu w TestArmy Group. Podcast prowadzi Piotr Krzosa - specjalista z zakresu wytwarzania, testowania oraz jakości oprogramowania oraz wykładowca studiów podyplomowych (Uniwersytet Jagielloński). W testuj.pl Piotr dba o jakość merytoryczną kursów.

W trzecim odcinku testerskiego podcastu TestujTalks poruszymy następujące kwestie:

  • Czym jest proces testowy?
  • Jaki jest jego wpływ na jakość finalnego produktu?
  • W jaki sposób powinno się zbudować proces testowy który będzie niezawodny?
  • Jaki wpływ na proces będzie miał zespół w nim pracujący?
  • Jakie wyzwania i przeszkody mogą niespodziewanie zakłócić proces testowy?
  • W jaki sposób powinniśmy przeprowadzić usprawnienia? Jak je zidentyfikować i jak je wdrożyć?
  • Jakie masz rady dla osób które dopiero będą budować własny proces lub ulepszać już istniejący?

Zapraszamy do odsłuchania nagrania!