W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci stworzyć wyróżniające się CV na stanowisko junior testera.

CV to dokument, który jest pierwszym kontaktem kandydata z działem HR. Dlatego powinien w jak najlepszy sposób przedstawiać jego profil. Od tego, jak wypadniemy na papierze zależy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a często także dalsze losy kariery.

Na konkurencyjnym rynku pracy CV nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza dla tych, którzy aplikują do nowej branży lub na stanowiska dla początkujących pracowników. Wówczas często trzeba walczyć o miejsce z kandydatami o podobnym profilu i doświadczeniu, a zadbanie o każdy szczegół może stać się powodem, dla którego dostaniesz pracę, na której Ci zależy.

Na co należy zwrócić uwagę przy konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jakie powinno być dobre CV?

Życiorys składa się z sekcji, które umożliwiają sprawną nawigację po dokumencie oraz zaprezentowanie kluczowych informacji w przejrzysty sposób. Każdy z elementów ma swoją funkcję, dlatego niewłaściwe sformatowanie choćby jednego z nich może prowadzić do braku kontaktu ze strony rekruterów.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące redakcji kluczowych fragmentów dokumentu rekrutacyjnego.

O mnie

Ta sekcja to swego rodzaju wprowadzenie do profilu kandydata. W tym miejscu możesz scharakteryzować krótko swoją osobowość, przedstawić cele zawodowe oraz spróbować zaintrygować osobę, która przegląda dokumenty rekrutacyjne.

Dzięki dobremu przedstawieniu się masz szansę zrobić dobre wrażenie i wygrać uwagę rekrutera, dlatego należy unikać fraz, które często pojawiają się w profilach innych kandydatów.

Pomyśl o unikaniu powszechnych przymiotników takich jak: kreatywny, dobrze pracujący w zespole, ukierunkowany na cel. Zamiast tego przypomnij sobie sytuację w pracy, kiedy wykazałeś się kreatywnością lub też napisz, w jak wielkim zespole przyszło Ci dotąd pracować.

Umiejętności

Nie brakuje kandydatów, którzy tworząc listę swoich umiejętności nie biorą pod uwagę profilu firmy ani charakteru stanowiska, na które aplikują. Wówczas istotne kompetencje mogą zostać przykryte przez obszerną grupę predyspozycji nieistotnych w danym miejscu pracy.

Dobrze jest więc uważnie przeczytać ogłoszenie o pracę, zastanowić się czego oczekuje pracodawca, a później precyzyjnie na te potrzeby odpowiedzieć. Dodatkowo warto się zastanowić, które z posiadanych umiejętności mogą być interesującym dodatkiem w warsztacie testera.

Jeśli aplikujesz na stanowisko, na którym nie masz doświadczenia, zastanów się, które umiejętności wykorzystywane w innej branży mogą przydać się do pracy jako junior tester.

W poszukiwaniu pracy może również pomóc właściwe określenie umiejętności. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie warto stopniować swoich kompetencji. Przy budowaniu tej sekcji należy przyjąć, że albo coś potrafimy, albo nie.

Dzięki temu można w prosty sposób uniknąć potknięcia na zadaniach weryfikacyjnych. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że rozmowa rekrutacyjna bywa sytuacją stresującą i nie zawsze udaje się wypaść tak dobrze, jak byśmy chcieli. Brak stopniowania to więc dobry sposób na sprawienie co najwyżej pozytywnej niespodzianki osobie, która przeprowadza z nami wywiad.

Doświadczenie

Jeśli nie masz żadnych doświadczeń związanych z testowaniem oprogramowania, to powinieneś zastanowić się, które z Twoich dotychczasowych epizodów zawodowych wymagały podobnych umiejętności jak praca w projektach testowych.

Być może pracowałeś już w międzynarodowym środowisku lub miałeś kontakt ze światem IT przez co zmiana branży nie jest dla Ciebie krokiem w nieznane?

Nawet bycie graczem może Ci pomóc w znalezieniu pierwszej pracy, dlatego redagując sekcję dotyczącą doświadczenia zawodowego warto się zastanowić, co z Twoich poprzednich stanowisk możesz „przenieść” na stanowisko Junior Testera. W ten sposób brak komercyjnego doświadczenia będzie mniejszą przeszkodą w zdobyciu pracy, a Twoje CV będzie wyróżniało się świadomym podejściem do ścieżki kariery.Jeśli dotyczasowa scieżka zawodowa nie sprzyja umieszczeniu w tej sekcji czegokolwiek związanego z nowym stanowiskiem, to możesz tutaj wpisać nazwy kanałów tematycznych, które oglądasz, niekomercyjne projekty zrealizowane na platformach testowych lub konferencje testerskie, w których brałeś udział.

Certyfikaty

Brak doświadczenia może być częściowo rekompensowany przez odbyte szkolenia i certyfikaty to potwierdzające. W testerskim środowisku najważniejszym potwierdzeniem zdobytych kompetencji jest certyfikat ISTQB.

Nie brakuje także kompleksowych szkoleń, których ukończenie również sygnowane jest certyfikatem. Jest to sprawdzony sposób na zdobycie wiedzy w sposób uporządkowany, dostosowany do wymogów rynku pracy i wyzwań zawodowych, które czekają na osoby chcące zostać testerami.

Najważniejszą zaletą kursów testowania jest możliwość czerpania wiedzy od doświadczonych trenerów, których wskazówki pomagają w adaptacji do nowego zawodu, a także pozwalają odnaleźć się na pierwszych rozmowach rekrutacyjnych.

Zainteresowania

Ta część dokumentu również może przybliżyć Cię do znalezienia pracy. Hobby może pomóc zwrócić uwagę rekrutera – zwłaszcza, gdy Twoje doświadczenie zawodowe nie jest wystarczające. Zainteresowania mogą również uzupełnić luki w edukacji lub wnieść nowy kontekst do zdobytej wiedzy, jeśli ta nie była związana ze światem IT.

Ponadto poprzez hobby możesz pokazać, że pasujesz do zespołu, z którym będziesz pracował. Wyjątkowe lub oryginalne pasje to również szansa, aby pokazać, że jesteś osobą dociekliwą i otwartą na świat.

Nie należy również rezygnować z dzieleniem się swoimi zainteresowaniami, gdy obowiązki na stanowisku lub wymagania z nim związane pokrywają się z Twoim hobby. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, programowaniem, systemami mobilnymi, to powinieneś zrobić wszystko, aby twój przyszły pracodawca się o tym dowiedział.

Warto jednak pamiętać, aby precyzyjnie określać swoje pasje. Ogólne hasła np. muzyka, testowanie oprogramowania niewiele mówią o kandydacie. Znacznie większą szansą na zainteresowanie rekrutera jest napisanie: muzyka klasyczna (szczególnie symfonia), programowanie w języku XYZ. Należy również pamiętać, aby nie kłamać, jedna przeczytana książka to jeszcze nie jest miłość do literatury. Na rozmowie rekrutacyjnej trzeba potrafić o swoich zainteresowaniach swobodnie opowiedzieć.

O czym pamiętać przy budowaniu CV?

Trafność

Podczas edytowania dokumentu należy pamiętać, aby CV było dopasowane do konkretnej oferty i zawierało dokładnie to, co może przekonać pracodawcę do zatrudnienia. Jedna lub dwie strony zawierająca najważniejsze informacje jest znacznie skuteczniejszym narzędziem do znalezienia pracy niż kilka stron, na których można znaleźć niemal wszystkie szczegóły życiorysu kandydata. Informacje, które nie są istotne dla danego stanowiska czynią CV nieczytelnym i mogą zniechęcać osoby zaangażowane w proces poszukiwania talentów.

Wszystko co znajduje się na dokumencie powinno być zwięzłe, ukierunkowane na przekazanie informacji, które pozwolą wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Przejrzystość

Nie brakuje porad, według których CV powinno być oryginalne. Owszem, warto zadbać o to, aby dokument wyglądał estetycznie, jednak nie należy poświęcać przejrzystości zapisanej na nim treści na rzecz rozbudowanych elementów graficznych i awangardowych wzorów.

Prosty, kolumnowy układ i podstawowe formatowanie nadadzą dokumentowi klasycznego wyglądu i ponadczasowego stylu.

Konkretność

Krótkie zdania, lista punktów, która zawiera najważniejsze informacje – tak powinny być zbudowane wszystkie sekcje Twojego CV.

Warto również pamiętać, aby wykorzystywać liczby, ilość zrealizowanych projektów lub godzin spędzonych przy wykorzystywaniu konkretnego programu może przemawiać do rekrutera znacznie bardziej niż ogólnikowe stwierdzenia.

Warto to wykorzystać szczególnie w sekcji opisującej obowiązki i osiągnięcia na poprzednich stanowiskach.

O czym nie możesz zapomnieć?

Proces rekrutacyjny nie będzie mógł się rozpocząć, jeśli osoby odpowiedzialne za jego przeprowadzenie nie będą miały danych kontaktowych do kandydata. Dlatego na CV należy umieścić numer telefonu oraz adres email. Nie trzeba umieszczać dokładnego adresu. Nazwa miasta, w którym żyjesz lub informacja o gotowości do relokacji to wyczerpujące informacje.

Do przeprowadzenia rekrutacji konieczna jest również klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. Zdarza się, że kandydaci o niej zapominają, a jej brak jest bezpośrednim powodem braku kontaktu ze strony rekruterów.

Podsumowanie

Jeśi chcesz zostać testerem oprogramowania, to musisz zadbać o przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych, które wyróżnią Cię spośród innych kandydatów na juniora. Tego etapu nie należy traktować powierzchownie, ponieważ to właśnie CV jest kluczem do bram świata IT. Twoja wiedza i gotowość do rozwoju nie ma znaczenia, jeśli nie dostaniesz szansy, by o tym opowiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej. Przygotuj dokument zgodnie ze wskazówkami, które znajdują się w tym artykule i zwiększ swoje szanse na zostanie zrekrutowanym.