Zaczynasz dopiero swoją przygodę z testowaniem? A może już obracasz się w branży testerskiej? Jedno jest pewne, certyfikat ISTQB nie może być Ci obcy!

 

Zastanawiasz się nad pracą w zawodzie testera oprogramowania? W takim razie polecam zaprzyjaźnić się z sylabusem ISTQB. Zebrałam dla Ciebie wszystkie podstawowe informacje o tym certyfikacie w jednym miejscu.

Co to jest certyfikat ISTQB?

Rozwijając ten zawiły skrót: ISTQB - International Software Testing Qualifications Board. Autorzy obrali sobie za cel, stworzenie międzynarodowego programu kształcenia „Certified Tester”. Ustandaryzowali procesy oraz techniki związane z testowaniem, co poprawiło jakość wytwarzanego oprogramowania. 

Certyfikat jest swego rodzaju podstawą, punktem wyjściowym, na którym bazują firmy zatrudniające testerów. Potwierdza on, czy posiadasz wymaganą wiedzę, na której będziesz mógł dalej rozwijać swoje umiejętności testerskie. Certyfikat jest dostępny na dwóch poziomach: Podstawowym- Foundation Level i Zaawansowanym – Advanced Level. Największą popularnością cieszy się ten podstawowy, po jego zdobyciu możesz przystąpić do kolejnego etapu. A ten dzieli się na: Test Manager – Kierownik Testów, Test Analyst – Analityk Testów oraz  Technical Test Analyst – Techniczny Analityk Testów. Jak widać, jest kilka ścieżek do wyboru i od Ciebie zależy, w którym kierunku chcesz iść.

Kto wydaje?

W Polsce wydawaniem ISTQB zajmują się dwie jednostki: SJSI (Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych) oraz GASQ (Global Association for Software Quality). W Wielkiej Brytanii ich odpowiednikiem  jest ISEB (Information Systems Examinations Board). Wszystkie wyżej  wymienione organizacje posiadają akredytację ISTQB.

SJSI, czyli polski przedstawiciel ISTQB  organizuje dwa rodzaje egzaminów: otwarte (eksternistyczne) oraz zamknięte. Egzamin otwarty, czyli bezpośrednio przez stowarzyszenie, przeprowadzany jest 4 razy do roku, odpowiednio: po 2 w języku polskim i w języku angielskim. Na ich oficjalnej stronie znajdziesz zasady zapisów, terminarz oraz tabelę  opłat. Do Ciebie należy przygotowanie oraz zapisanie się. Możesz też przystąpić do egzaminu zamkniętego, czyli po ukończeniu akredytowanego szkolenia.  W tym przypadku, podejście do zdania certyfikatu masz już zapewnione, ponieważ egzamin przeprowadzany jest każdorazowo na zamówienie akredytowanego dostawcy i dostępny tylko dla uczestników. GASQ, który jest dostawcą globalnym, przeprowadza egzaminy ISTQB za pośrednictwem firm szkoleniowych.

O egzaminie

Z kluczowych informacji: ma formę testu wielokrotnego wyboru, prowadzony jest zarówno w języku polskim jak i angielskim, oparty na 40 pytaniach zamkniętych. Do jego zdania potrzebujesz odpowiedzieć poprawnie na minimum 26 pytań.

Egzaminy na poziomie podstawowym trwają 60 min w wersji polskiej oraz 75 min w wersji angielskiej. Na poziomie zaawansowanym to odpowiednio: 180 min dla wersji polskiej/225 min w wersji angielskiej (Test Manager oraz Test Analyst) oraz 120 min dla wersji polskiej/150 min dla wersji angielskiej (Technical Test Analyst). Pamiętaj, że do egzaminu zaawansowanego możesz przystąpić pod warunkiem, że masz certyfikat z poziomu podstawowego.

SJSI organizuje egzaminy we: Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Lublinie oraz Katowicach. Jeśli zbierze się grupa 6 -osobowa istnieje możliwość organizacji  egzaminu w dowolnej miejscowości w Polsce. Terminy są zmienne i wyznaczane dla każdej lokalizacji oddzielnie. Egzaminy odbywają się na papierze (wynik otrzymasz do 5 dni roboczych) lub na komputerach, gdzie zdobyte punkty wyświetlane są od razu po zakończeniu. Po zdanym egzaminie uczestnik otrzymuje dwa egzemplarze certyfikatu – w wersji polskiej oraz angielskiej (jest to zawarte w cenie egzaminu). Pozostaje już tylko cieszyć się ze swojego osiągnięcia.

Jak przygotować się do egzaminu ISTQB?

Podstawą do przygotowania jest niewątpliwie sylabus. To właśnie na jego podstawie tworzone są pytania. Przykładowo na poziomie podstawowym dokument ten podzielono na sześć głównych działów: 

  • Rozdział 1. Podstawy testowania 
  • Rozdział 2. Testowanie w cyklu życia oprogramowania
  • Rozdział 3. Testowanie statyczne
  • Rozdział 4. Techniki testowania 
  • Rozdział 5. Zarządzanie testami
  • Rozdział 6. Narzędzia wspomagające testowanie 

Jak widać, materiał jest dosyć obszerny, łącznie 116 stron. Wiele osób, które podejmowały próby samodzielnego przygotowania, poddawały się już na samym początku. Jeśli jest się osobą raczkującą w tym temacie, samodzielne przebrnięcie przez sylabus jest na pewno czasochłonne. Dlatego polecam uczestnictwo w szkoleniu.  Daje to Tobie nie tylko możliwość zrozumieniu sylabusa (samo przekazanie wiedzy z niego trwa  16,75 godz. wykładu.), ale również przyswoisz wiedzę praktyczną, poznasz ludzi obracających się w tej branży, nawiążesz pierwsze kontakty i wymienisz doświadczeniem. Każdy, kto zetknął się z sylabusem rozumie, jak ważne jest przełożenie suchej teorii na realne przykłady. 

Jak finansować egzamin ISTQB?

Doskonale rozumiem, że każdy, kto dopiero zaczyna obracać się w jakiejś branży, nie chce na wstępie wydawać  pieniędzy na certyfikaty. Nawet jeżeli już pracujemy w zawodzie i chcemy się rozwijać, poddajemy w wątpliwość uczestnictwo w szkoleniach, m.in. ze względu na ich cenę. W takim przypadku możesz popisać się sprytem i pogłowić nad innymi  sposobami finansowania, niż z własnej kieszeni.

Z doświadczenia wiem, że częstą praktyką jest zwrócenie się do pracodawcy. Firmy często wysyłają swoich pracowników na szkolenia, traktując to, jako inwestycje. Obie strony w tym przypadku zyskują. Drugą propozycją jest poszukanie dostępnego dofinansowania w Urzędzie Pracy lub dotacji unijnej. Jeśli te możliwości nie będą dla Ciebie osiągalne, zainteresuj się kupnem szkolenia/ certyfikatu na raty. U nas w testuj.pl jest to jak najbardziej możliwe. Mam nadzieje, że te wskazówki dały Ci do myślenia i nie tak łatwo zrezygnujesz ze swojego rozwoju.

Kilka słów na koniec

Podsumowując, jeśli chcesz  zaangażować się w testowanie oprogramowania, rozważ przystąpienie do egzaminu ISTQB. Certyfikat mimo rosnącej popularności nadal jest ceniony przez pracodawców (pojawia się w wielu ogłoszeniach o pracę), ma olbrzymią rozpoznawalność i jest poświadczeniem Twojej znajomości terminologii testerskiej.

Poniżej wstawiam link do wspomnianych w tekście materiałów. Zachęcam również do obejrzenia nagrania rozmowy z Dominikiem Gromadzkim, muzykiem, który odnalazł się w branży testerskiej i jako szkoleniowiec opowiedział nam o certyfikacie ISTQB.

Słownik, sylabus oraz przykładowe egzaminy znajdziesz na stronie: https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/ 

Rozmowa z Dominikiem Gromadzkim o certyfikacie ISTQB. https://www.youtube.com/watch?v=BfYFaxTb7k8