Za nami PTaQ Day One – pierwsza konferencja organizowana przez poznańską społeczność testerską!

 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu jako sponsorzy i uczestnicy. Z naszego ramienia, swoją prelekcję wygłosił również Łukasz Pietrucha, który opowiedział o nowatorskim podejściu  BDQX (Business-Driven Quality eXcellence)

Oto jak przebiegała konferencja, okiem Magdaleny Mielke – uczestniczki.

W dniu 30 marca 2019r uczestniczyłam w konferecji poświęconej różnym aspektom testowania - PtaQ DayOne. Odbyła się ona w budynku Politechniki Poznańskiej, a wykłady zostały przeprowadzone w języku angielskim oraz polskim. Z uwagi na duże zainteresowanie konferencją wejściówki rozeszły się jak świeże bułeczki.

Poniżej wykłady, w których uczestniczyłam oraz moje wrażenia:

  1. Uczestniczyłam w następujących wykładach:
    1. Cybersecurity challenges AD 2019– był on poświęcony współczesnym zagrożeniom i atakom hakerskim czyhającym na nas na każdym kroku. Zostały one krótko omówone od tych przybierających najprostsze formy, po bardzo skomplikowane - wymagające dużych umiejętności technicznych. Temat niezwykle ciekawy i nurtujący, przez co szkoda, że nie udało się poświęcić prowadzącemu wykład całego czasu na omówienie technicznych aspektów bezpieczeństwa.
    2. OKRs go ‚Agile’ – 7 steps to a masterpiece – niezwykle rzeczowo i konkretnie przeprowadzony wykład, na którym zostały wyjaśnione założenia OKR oraz metodyka jego wprowadzania w życie. Nie ukrywam, że po wysłuchaniu wymienionej prelekcji, chętnie zgłębię ten temat.
    3. Automation of testing – facts and myths - wykład, który spotkał się niestety z moim rozczarowaniem. Retrospekcja automatyzacji, która pojawiła się na sam koniec wykładu, moim zdaniem była najbardziej rzeczowym jego elementem.
    4. My Test Journey from Brazil to Poland -krótka historia Fernando, który zdecydował się zmienić swoje życie, wkraczając w branżę IT, a następnie przyjechać wraz z rodziną do Polski, aby móc dalej realizować swoje pasje. Opowiedziane lekko, przyjemnie i ze smakiem.
    5. JVM applications performance and threading model comparison – coś dla fanów kodowania i testów wydajnościowych- bardzo dobrze przygotowana techniczna prezentacja.
    6. Mobile TestOps. Jak przypadkiem wpadłem w TestOps tworząc laboratorium urządzeń mobilnych - W mojej ocenie najlepsza, bo prosto z serca i pełna pasji prezentacja stworzona przez człowieka, dla którego praca polegająca na poszukiwaniu nowych rozwiązań wydaje się być przyjemnością a nie kolejnym zadaniem do wykonania. Okazuje się, że wprowadzanie w życie projektu laboratorium urządzeń mobilnych może być historią okraszoną dużym poczuciem humoru i dystansu.
    7. Zastosowanie BDQX (Business-Driven Quality eXcellence) – byłam, widziałam, słyszałam. Nie podejrzewałam, że o wprowadzaniu w życie BDQX można mówić w sposób jasny i czytelny. Bardzo dobra robota w wykonaniu naszego kolegi z zespołu. Łukaszu, gratuluję i czekam na więcej prelekcji w Twoim wykonaniu.
    8. Automating the automation– jedyna prezentacja, podczas której prowadzącą na żywo „klepała kod”, dzięki czemu tak miło ją wspominam

Podsumowując, uważam, że pierwsza konferencja PtaQ DayOne była udana i nie mogę doczekać się kolejnej edycji. Jestem bardzo zadowolona z tego, że wykłady były prowadzone w dwóch językach. Kto wie, może gama językowa z czasem się poszerzy, a gości zza granicy będzie więcej? Cieszę się, że wśród prelegentów byli obcokrajowcy. Świadczy to o tym, że jesteśmy otwarci i chętni do nawiązywania współpracy, poznawania naszych różnych doświadczeń i umiejętności, nie tylko na pokonferencyjnym planszówkowym afterparty :-) Kolejną zaletą programu konferencji była różnorodność tematów, które się nie powielały, przez co każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.