Postępująca cyfryzacja wpłynęła na obraz wielu branż, wraz z nią zmienia się także środowisko testowania oprogramowania. Na rynku stale rośnie zainteresowanie automatyzacją. Eksperci oceniają, że przyszłość będzie należeć do osób, które swój warsztat testerski rozwiną o umiejętności programowania. Nauka nowych zagadnień to jeden ze sposobów, aby wykorzystać zmieniające się potrzeby w branży IT. Niestety, zdobycie wiedzy z obszaru automatyzacji może być trudne - nawet dla doświadczonych testerów.

Okazuje się, że zaangażowanie i ukierunkowanie na rozwój nie gwarantują zostania testerem automatyzującym. Wiele osób czuje się zagubionych, a przyswajanie wiedzy rzadko przebiega harmonijnie. Dlatego jako testuj.pl wychodzimy naprzeciw potrzebom testerów manualnych, edukując i wspierając osoby zainteresowane automatyzacją na drodze do awansu zawodowego. Robimy to między innymi za pomocą darmowych publikacji i webinarów. Wierzymy, że nasza wiedza i doświadczenie praktyków pomoże innym odnaleźć się w nowych zadaniach, dlatego stworzyliśmy bazę wiedzy, która pozwoli na postawienie pierwszych kroków w świecie automatyzacji. Oto przegląd materiałów, których jesteśmy twórcami.

Webinary o automatyzacji testowania

Nagrania spotkań z ekspertami to ceniona forma zdobywania wiedzy przez osoby, które poszukują nowych informacji podanych w przystępnej formie.

Webinar: Jak zacząć automatyzować testy?

Jest to jedno z najczęściej padających pytań. Łukasz Romanowicz, tester automatyzujący z wieloletnim doświadczeniem udzielił na nie odpowiedzi, dzieląc się z odbiorcami swoją perspektywą.

Webinar jest dobrym wstępem dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z automatyzacją, ale czują się zagubieni i przytłoczeni ilością materiałów dostępnych w internecie. Podczas spotkania dowiesz się:

  • Od czego zacząć się uczyć? Odwieczny dylemat osób uczących się automatyzacji, co najpierw - język czy nauka narzędzi?
  • Jakie języki i narzędzia najlepiej opanować? Na których się skoncentrować? Które są najpopularniejsze?
  • Jak połączyć naukę z pracą? Czy powinienem / powinnam uczyć się codziennie po pracy? Jak rozłożyć naukę, by uczyć się efektywnie?
  • A może warto zainwestować w jakiś kurs? Czy kursy są warte zakupu? Który kurs wybrać?

Nagranie jest cennym drogowskazem, dla tych którzy dopiero wyznaczają kierunek swojej drogi do awansu na stanowisko testera automatyzującego. Obejrzyj webinar i dowiedz się, jak nie efektywnie zdobywać wiedzę i rozwijać nowe umiejętności.

https://youtu.be/XQ4ApfDyAn8

Webinar: Wprowadzenie do automatyzacji

Cykl webinarów poświęconych automatyzacji testów oprogramowania rozpoczęliśmy spotkaniem, którego tematem było wprowadzenie do automatyzacji testów.

Na nagraniu Łukasz Romanowicz opowiada o tym:

  • Czym są testy automatyczne i po co się je tworzy?
  • Jakie predyspozycje trzeba posiadać by zostać testerem automatyzującym?
  • Jakie są popularne narzędzia do automatyzacji?
  • Czy da się wszystko zautomatyzować
  • Czy automatyzacja zawsze jest opłacalna?
  • Czy warto obrać ścieżkę testera automatyzującego?

Materiał ten dedykujemy osobom, które stawiają pierwsze kroki w temacie automatyzacji i chciałyby poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego testy automatyczne są tak ważnym elementem podnoszenia jakości oprogramowania cyfrowego.

https://youtu.be/AIzWk9HG7sg

Webinar: Podstawy Selenium Webdriver

Rozpoczęcie pisania testów automatycznych nie jest możliwe bez poznania podstawowych narzędzi do tego stworzonych. Dlatego drugi z cyklu webinarów kierowanych do tych, którzy chcą zostać testerem automatyzującym poświęciliśmy na omówienie podstaw Selenium Webdriver.

Oglądając webinar nauczysz się:

  • Jak poprawnie skonfigurować środowisko i Selenium WebDriver?
  • Jak napisać swój pierwszy podstawowy test?
  • Jak rozbudować test o bardziej zaawansowane funkcje?
  • Jak stworzyć mały, podstawowy framework testowy?

Dostęp do kodu źródłowego omawianego podczas webinaru: https://github.com/lromanowicz

https://youtu.be/SDxX4S84pmY

Webinar: Pierwszy test automatyczny

Pora na sprawdzenie, czy wiedza z poprzednich materiałów została prawidłowo utrwalona. Z poniższego nagrania dowiesz się:

  • Jak napisać swój pierwszy podstawowy test?
  • Jak rozbudować test o bardziej zaawansowane funkcje?
  • Jak stworzyć mały, podstawowy framework testowy?

Jest to materiał kierowany do osób, które poznały już najbardziej podstawowe narzędzia dotyczące automatyzacji i chcą sprawdzić się w praktycznych aspektach pisania testów. Sprawne przejście przez to zadanie to ważny krok milowy na ścieżce prowadzącej do zostania początkującym testerem automatyzującym. Powodzenia!

Dostęp do kodu źródłowego omawianego podczas webinaru: https://github.com/lromanowicz

https://www.youtube.com/watch?v=qgVHlhK4xVw&t=0s

Webinar: Szersze spojrzenie na automatyzację, czyli kilka słów o planowaniu testów

Maciej Wyrodek, tester z 10 letnim doświadczeniem, opiekun wrocławskiego działu testerów automatyzujących w TestArmy, dzieli się swoim spojrzeniem na planowanie testów automatycznych.

Prelekcja skupia się na zadawaniu pytań, jej celem jest wzbudzenie refleksji na temat pisania testów automatycznych.

Z nagrania dowiesz się:

  • Jakie pytania musisz sobie zadać przed rozpoczęciem procesu pisania testów.
  • Dlaczego automatyzacja jest przydatna w Twoim projekcie.
  • Jak zarządzać  danymi testowymi i kto jest odpowiedzialny za utrzymanie testów.
  • Jak często odpalać testy, a także w jaki sposób je przeprowadzać, by dostarczały jak najlepsze wyniki.

Webinar to materiał dla tych, którzy szukają nieoczywistego głosu eksperta z branży, dla których rozwój w kierunku automatyzacji to droga, którą podążają z coraz większą ciekawością i zaangażowaniem. Obejrzyj nagranie i przekonaj się, jakie pytania warto sobie zadać przed rozpoczęciem procesu automatyzacji.

https://www.youtube.com/watch?v=zQDJG35AIaE

Artykuły i wywiady o testowaniu automatycznym

Planowanie kolejnych kroków jest łatwiejsze, gdy możesz mieć wgląd w doświadczenia innych osób. Z tego właśnie przygotowaliśmy wywiady z osobami na co dzień pracującymi przy automatyzacji testów.

7 pytań do testera automatyzującego z 7-letnim stażem

To rozmowa z Pawłem Matysiakiem, testerem, który zna branżę od wielu lat. Przeczytaj wywiad, aby dowiedzieć się, jak wygląda codzienność w zawodzie testera automatycznego. Członek zespołu TestArmy dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat możliwości rozwoju w branży, wyzwaniami, które stoją przed osobami chcącymi awansować na testera automatyzującego oraz najczęstszych błędach popełnianych przez juniorów.

https://testuj.pl/blog/tester-automatyzujacy-wywiad/

Testowanie aplikacji REST przy użyciu Postmana

API to kod, który pozwala na skomunikowanie ze sobą programów lub procesów. Z powodu implementacji rozwiązania API w wielu aplikacjach, umiejętność testowania tego rodzaju kodu stała się ważnym aspektem warsztatu testera.

Paweł Dybcio, tester z wieloletnim doświadczeniem pisze o tym, jak rozpocząć przygodę z podstawowym narzędziem do testowania API. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje to rozwiązanie oraz jak efektywnie z niego korzystać.

https://testuj.pl/blog/testowanie-aplikacji-rest-przy-uzyciu-postmana/

Automatyzacja testów - pytania i odpowiedzi

Testerzy manualni, którzy zdobyli już doświadczenie poszukują ścieżek rozwoju własnego warsztatu. Naturalną drogą w tym zawodzie jest nauka pisania testów automatycznych. Zdobycie nowych kompetencji nie jest takie proste, jak się początkowo wydaje. Dlatego rozpoczynamy serię Q&A przeznaczoną dla osób, które chcą awansować na Testerów Automatyzujących.

Z czego najlepiej czerpać wiedzę chcąc rozpocząć naukę w celu zostania testerem automatyzującym?

Myślisz o zostanie testerem automatycznym, ale nie wiesz od czego rozpocząć zdobywanie wiedzy? Obejrzyj film i dowiedz się:

  • Jakie książki warto przeczytać?
  • Jak poznawać nowe pojęcia na własną rękę?
  • Czy warto brać udział w szkoleniach?

https://www.youtube.com/watch?v=qE7ijPvhDtM

O co pytają na rozmowie rekrutacyjnej na testera automatyzującego?

Po zdobyciu wiedzy przychodzi czas na szukanie pierwszej pracy jako Junior Tester Automatyzujący. Czego można spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej? Jakich kandydatów do swoich zespołów poszukują liderzy? O tym, jakie pytania mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej opowiada Maciej Wyrodek - opiekun wrocławskiego działu testerów automatyzujących w TestArmy.

https://www.youtube.com/watch?v=3BXzQjkBzPA

Ile trwa nauka i czy ciężko jest się wdrożyć?

Istnieje przekonanie, że zostanie testerem automatyzującym jest sporym wyzwaniem. Rzeczywiście, branża należy do hermetycznych środowisk. Osoby, które chcą podjąć pracę w IT muszą być gotowe na zmierzenie się z techniczną terminologią oraz algorytmami, które wymagają od kandydata dużych pokładów cierpliwości i logicznego myślenia.

https://youtu.be/nJ3-YS5C6H4

Czy tester automatyzujący musi umieć programować?

Testerzy manualni często szukają sposobów na to, aby zostać testerem automatyzującym bez znajomości języków programowania. Czy droga na skróty jest możliwa? Zapytaliśmy o to Macieja Wyrodka, opiekuna wrocławskiego działu testerów automatyzujących w TestArmy.

https://youtu.be/2dEe177W118

Jaki język programowania wybrać na start do nauki automatyzacji?

Wybór języka programowania to jedna z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć tester, który chce się nauczyć automatyzacji. O tym, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru opowiada Łukasz Romanowicz, tester automatyzujący z wieloletnim doświadczeniem.

https://youtu.be/meadqx5IcB4

Czy trzeba mieć doświadczenie w testowaniu manualnym, aby zacząć automatyzować?

Środowisko testerskie znane jest jako otwarta branża, w której liczą się przede wszystkim umiejętności i determinacja do zdobywania nowej wiedzy. Czy to oznacza, że możliwa jest droga na skróty i awans bez doświadczenia? Czy można zostać testerem automatyzującym bez wcześniejszego wykonywania testów manualnych?
 

https://youtu.be/QDASCeN1_do

Czy przechodząc na testy automatyczne można w pełni zrezygnować z testowania manualnego?

Rozwijająca się technologia zmienia obraz niemal każdej dziedziny życia. Nie brakuje obaw, że automatyzacja i Sztuczna Inteligencja zmienią prace ludzi. Zapytaliśmy Macieja Wyrodka, czy automatyzacja może w pełni zastąpić testy manualne.

https://www.youtube.com/watch?v=tMtB9LPUJkQ

Czy testy automatyczne w przyszłości wyprą testy manualne?

Łukasz Romanowicz konfrontuje się z obawami wielu osób z branży, dzieląc się z nami swoim spojrzeniem na przyszłość testów manualnych. Zobacz nagranie i dowiedz się, dlaczego automatyzacja nie wyprze ręcznej weryfikacji jakości oprogramowania.

https://www.youtube.com/watch?v=iU4g8_hEb9g

Jakie są rodzaje testów automatycznych?

Sprawdzenie czy użytkownik prawidłowo korzystać z wszystkich funkcjonalności wymaga posługiwania się różnymi typami testów automatycznych. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od celu testu oraz testowanego produktu.

https://www.youtube.com/watch?v=dp2Vs0xKFiI

Czy raz napisany test automatyczny wymaga dalszej pracy nad nim?

Czy raz napisany test automatyczny może stać się niezmiennym narzędziem testowania? Na to pytanie odpowiada Łukasz Romanowicz, tester automatyzujący z wieloletnim doświadczeniem.

https://youtu.be/59zqeNBClI8

Co jest lepsze Selenium WebDriver, czy Cypress do automatyzacji testów?

Wybór narzędzi do automatyzacji to kwestia, która bywa przedmiotem debat w środowisku testowym. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników.Trudno się dziwić, ponieważ narzędzia te odpowiadają na inne potrzeby użytkowników.

https://www.youtube.com/watch?v=liZ5_aJ1C00

 

Szkolenie Akademia Automatyzacji Testów