Rozważasz karierę testera automatycznego? Zobacz co do powiedzenia na temat swojej pracy ma tester z ponad siedmioma latami doświadczenia w automatyzacji.

 

Z roku na rok zauważamy wśród testerów rosnące zainteresowanie automatyzacją. W odpowiedzi na nie postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco zawód testera automatyzującego. W tym celu zaprosiliśmy do rozmowy Pawła Matysiaka — naszego eksperta z ponad 7-letnim doświadczeniem w automatyzacji testów. Zobaczcie, co nam powiedział!

Na początek proste pytanie: czym różni się praca testera manualnego od automatyzującego?

Praca testera manualnego od automatyzującego różni się zarówno podejściem do testowanego systemu, jak i samym sposobem jego testowania. Tester manualny przede wszystkim ręcznie wyszukuje błędy i potencjalne problemy, bazując na swoim doświadczeniu, znajomości aplikacji, ryzyku czy scenariuszach testowych.

Tester automatyzujący z kolei koncentruje się głównie na automatyzacji tych czynności tak, aby mogły być wykonywane wielokrotnie w dokładnie ten sam sposób, z minimalnym udziałem człowieka. Musi również ocenić, które fragmenty systemu warto zautomatyzować i czy przyniesie to firmie wymierną korzyść. Oczywiście, zarówno testerzy manualni, jak i automatyzujący są częścią zespołu, zazwyczaj działającego według zwinnych metodologii zarządzania, więc uczestniczą w dedykowanych spotkaniach i tworzą raporty swojej pracy.

Jak w takim razie wygląda codzienna praca testera automatyzującego? Powiedz proszę coś więcej na ten temat.

Większa część dnia pracy testera automatyzującego polega na rozwijaniu nowych testów automatycznych oraz naprawianiu już istniejących. Musi on regularnie analizować wymagania/dokumentację, aby z ich pomocą tworzyć wartościowe testy, oraz interpretować raporty z wykonania poprzednich testów i w razie potrzeby zgłaszać znalezione błędy w testowanej aplikacji. Codzienna praca testera automatyzującego to również ciągła komunikacja z zespołem. Musi współpracować z programistami, analitykami oraz testerami manualnymi. Tester automatyczny powinien również poznawać nowe frameworki i narzędzia do testów, ponieważ technologie oraz rynek ciągle się zmieniają i warto być z nimi na bieżąco. 

Brzmi nieźle! Załóżmy, że chcę podążać tą ścieżką kariery. Jak zostać testerem automatyzującym? Co trzeba umieć?

Aby zostać testerem automatyzującym, należy zacząć od nauki programowania w jednym z popularnych języków, jak np. Java lub Python. W dalszej kolejności warto nauczyć się korzystania z jednego z wielu dostępnych frameworków do testowania, np. Selenium. Warto bardzo dobrze przyłożyć się do tych dwóch kroków, ponieważ wypracowane na początku kariery dobre wzorce, będą procentowały w przyszłości. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na profesjonalne szkolenie, prowadzone przez kompetentnego, doświadczonego testera. Testuj.pl regularnie organizuje kursy na testera automatyzującego, na które gorąco zapraszam. Można tam uzyskać wiele cennych informacji, szczególnie przydatnych dla osób chcących rozwijać swoją karierę i rozpocząć przygodę z testami automatycznymi. 

Czy zanim zapiszę się na takie szkolenie lub, mówiąc bardziej ogólnie, zostanę testerem automatyzującym, muszę najpierw zdobyć doświadczenie jako tester manualny? A może da się rozpocząć przygodę z testowaniem od razu od automatyzacji?

Zdecydowanie przystępniejszą drogą jest rozpoczęcie kariery jako tester manualny, aby potem stopniowo się rozwijać, uczestniczyć w kursach i poszerzać swoje umiejętności, aż wreszcie przejść do automatyzacji testów. Praca jako tester manualny pozwala na nabycie bardzo dobrego doświadczenia dotyczącego ogółu testowania, komunikacji z developerami, analitykami, oraz najczęściej pracy w zwinnych metodykach zarządzania projektem, jak np. Scrum. 

Jakie są najczęstsze błędy początkującego testera automatyzującego? Na co uważać?

Błędy początkującego testera automatyzującego biorą się zazwyczaj z nieznajomości dobrych praktyk pisania testów automatycznych, niewystarczającej wiedzy z zakresu programowania i braku doświadczenia, które przychodzi z czasem. Dlatego szczególnie ważne jest, aby przyłożyć się do nauki podstaw, ponieważ luki w tej wiedzy będą przeszkodą w przyszłości.

A więc: najpierw kładziemy solidne fundamenty, potem przychodzi czas na poszerzanie wiedzy. A czy w ogóle zawsze warto automatyzować testy?

Zdecydowanie nie!

Tester automatyzujący musi starannie analizować, co warto, a czego nie warto automatyzować. Przede wszystkim, warto automatyzować testy, które są powtarzalne i należy często je wykonywać, np. testy regresji i smoke testy. Warto również automatyzować testy, które są trudne i pracochłonne przy manualnym wykonaniu, np. testy z wieloma zbiorami danych. Generalnie warto automatyzować testy, które przyniosą dużą wartość dodaną dla firmy, a ich automatyzacja nie nastręczy wielu problemów. Testy wydajnościowe to idealny przykład testów, które muszą być zautomatyzowane, ponieważ nie jest możliwe manualne wygenerowanie dużego obciążenia serwisów.

Nie warto natomiast automatyzować testów, które będą wykonane tylko jednokrotnie, przez co automatyzacja zajmie więcej czasu, niż ich wykonanie. Nie warto również automatyzować, jeżeli aplikacja jest we wczesnej fazie rozwoju — ciągle mają w niej miejsce spore zmiany i co za tym idzie, automatyzacja się nie zwróci.

Pawle, pozostało nam ostatnie pytanie: jak rozwijać się w roli testera automatyzującego? Co robić, aby stawać się coraz lepszym testerem?

Każdy tester, czy to manualny, czy automatyczny, powinien stale zwiększać zakres swojej wiedzy i poszerzać horyzonty. Jedną z dobrych dróg jest uczestniczenie w profesjonalnych szkoleniach, np. organizowanych przez testuj.pl. Pozwalają one zdobyć nową wiedzę oraz uporządkować już posiadaną. Wartościowe jest również uczestnictwo we wszelkiego rodzaju spotkaniach branżowych, meet-up’ach i konferencjach. Wiedzę warto również czerpać z literatury branżowej, publikacji i artykułów.

Dziękuję Ci za rozmowę!

Szkolenie online: Selenium WebDriver z podstawami programowania JAVA

A więc dotarłeś aż tutaj? Gratulacje! :)

W nagrodę mamy dla Ciebie 10% zniżki na szkolenie online Selenium WebDriver z podstawami programowania JAVA. Wystarczy, że przy zapisie na szkolenie, w polu „voucher rabatowy”, wpiszesz kod  SELJAVA!@#. Więcej szczegołów tutaj: https://testuj.pl/karta-szkolenia/szkolenie-selenium-webdriver-z-podstawami-programowania-java