Przeczytaj wywiad z Łukaszem Pietruchą, o tym kim jest tester oprogramowania, jakie cechy i umiejętności powinien posiadać i na czym polega jego praca.

Kim jest tester oprogramowania? Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać? Na czym polega jego praca?  Na te i inne pytania odpowiada „stary wyjadacz” z branży testerskiej: Łukasz Pietrucha.

Jak to się stało, że zostałeś testerem?

Zasadniczo to trochę... z przypadku :). Pracowałem jako tłumacz dla znanej, międzynarodowej korporacji, produkującej gry wideo. Okazało się, że jest potrzeba przeprowadzenia testów lokalizacji*, co wiązało się z wyjazdem do Madrytu. Jako, że byłem pod ręką, dobrze znałem projekt, a na dodatek byłem wielkim fanem testowanej gry, dostałem tę propozycję. Nie zastanawiałem się ani sekundy… Później poszło "z górki" - temat zapewnienia jakości wciągnął mnie na tyle, że chciałem wiedzieć więcej.

*Testy lokalizacji to m.in. ocena zgodności produktu z rynkiem docelowym, z językowego i kulturowego punktu widzenia.

Kim jest tester oprogramowania? Na czym polega jego praca?

Tester to swoisty dostarczyciel informacji. W swojej pracy zadaje dużo pytań i sprawdza czy oprogramowanie działa tak, jak powinno. Wszystko po to, by klient posiadał więcej informacji na temat aktualnego stanu produktu i mógł podejmować słuszne decyzje co z nim dalej robić (czy np. jakaś funkcjonalność wymaga usprawnienia, czy można przejść do kolejnego etapu rozwoju produktu itp.).

Niektórym wydaje się, że praca testera polega tylko na  "klikaniu". Istnieje natomiast szereg innych czynności związanych z zapewnieniem jakości. Począwszy od zapoznania się ze specyfikacją i rozpoznania biznesu klienta, przez konfigurację środowiska, testowanie na różnych platformach z wykorzystaniem różnych narzędzi, aż po przeglądy dokumentacji. Zapraszam na najbliższe webinarium dla testuj.pl, gdzie opowiem w szczegółach czym zajmuje się tester i jak wygląda jego tradycyjny dzień pracy;-).

Kto może zostać testerem? Kto się do tego nadaje?

Tester musi nadążać za technologiami, sprawnie posługiwać się komputerem, mieć podstawową wiedzę o platformach i systemach. Powinien być skrupulatny, ciekawski (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), a także cierpliwy. Niewątpliwie przyda się także umiejętność czytania ze zrozumieniem (kiedy testujemy na podstawie wymagań klienta). Bardzo ważne są również umiejętności miękkie. Testerzy cały czas komunikują się z resztą załogi m.in. programistami, kierownikami, analitykami, czy w końcu z klientami.

Ludzie widzą relatywnie łatwą drogę do przekwalifikowania się, ponieważ przyjęło się, że tester nie musi mieć ukończonych studiów technicznych, nie musi także posiadać bogatego doświadczenia w IT (chociaż niewątpliwie to pomaga).Potwierdza się to na prowadzonych przeze mnie szkoleniach, na których pojawią się przedstawiciele przeróżnych branż - finansiści, pielęgniarki, kierowcy, itp. Trzeba jednak pamiętać, że w dynamiczniej zmieniającym się świecie IT ewoluują też specjalizacje, takie jak testerska. Nie można ani na chwilę spocząć na przysłowiowych laurach.

Jakie tytuły i certyfikaty mają znaczenie w pracy testera?

Tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z testowaniem polecam certyfikat ISTQB Foundation Level. Jest on wymagany na większości stanowisk testerskich, poza tym jego zdobycie pozwala w pewien sposób poukładać i usystematyzować swoją wiedzę.

Pomimo tego, że certyfikaty są często kluczem do podwyżki lub stanowią wymagania klienta, nie warto skupiać się tylko na nich. Nieocenionym źródłem informacji jest środowisko testerskie: rozmaite konferencje, gdzie niejednokrotnie pojawiają się goście z zagranicy czy lokalne meetupy, obecne prawie w każdym większym mieście w Polsce.

Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

Ilość ścieżek jest naprawdę pokaźna, a wszystko zależy od naszych predyspozycji, zainteresowań oraz większej lub mniejszej chęci do rozwijania umiejętności technicznych. Znam świetnych testerów manualnych, wyspecjalizowanych w konkretnej dziedzinie: czy są to testy funkcjonalne, użyteczności czy też np. wydajności. Osoby z zacięciem technicznym na pewno zainteresują się tematyką automatyzacji testów. W dłuższej perspektywie z testera może wyrosnąć architekt testów automatycznych, analityk biznesowy czy nawet kierownik projektów.

Co jest dla Ciebie najciekawsze w pracy testera?

Możliwość poszerzania wiedzy w bardzo wielu dziedzinach. Za każdym razem musimy nieco "wgryźć się" w domenę, w której operuje klient oraz użytkownik końcowy. Musimy rozumieć prawidła, które nią rządzą i dość sprawnie poruszać się w procesach, które wykorzystuje, aby osiągać swoje cele biznesowe. To naprawdę kręci, kiedy trafia się do kolejnego projektu, w którym znów mamy odmienną rzeczywistość, nowe tematy i wyzwania i znów musimy się dokształcić, żeby dobrze wykonywać swoją pracę. Nie ma tu miejsca na nudę!

Jakie są minusy pracy testera?

Ponieważ bardzo lubię swoją pracę to ciężko mi znaleźć jakiekolwiek minusy. Oczywiście jak w każdym innym zawodzie mogą się zdarzyć gorsze dni, kiedy gonią terminy i pod presją mierzymy się z większym stresem.

Gdzie szukać pracy jako tester oprogramowania?

Najszybciej będzie w firmach IT, które zajmują się testowaniem oprogramowania lub jego wytwarzaniem. Tak naprawdę wszystko zależy od tego czego szukamy i co umiemy - warto zorientować się jakie projekty mogą na nas czekać u konkretnego pracodawcy, rozeznać się w jego dotychczasowym portfolio.

Jak kształtują się zarobki na stanowisku testera?

Bardzo różnie, bo zmiennych, które wpływają na zarobki jest sporo: począwszy od wiedzy i doświadczenia, poprzez wielkość i możliwości finansowe pracodawcy, osobiste ambicje poszczególnych osób, wreszcie na lokalizacji geograficznej skończywszy. Są tacy, którzy początkującym testerom płacą 2 razy tyle, co inni- doświadczonym. Na rozmowie o pracę warto zatem podawać szerokie widełki, żeby mieć pewność, że gdzieś się wstrzelimy.

Chcę zostać testerem oprogramowania. Od czego zacząć? Czy jest jakaś recepta na sukces?

Będąc trenerem nie mogę odpowiedzieć inaczej niż: od szkolenia i zdobycia certyfikatu, które na start pozwolą uporządkować pewne zasłyszane fakty i mity :-). Warto też ugruntować swoją wiedzę w dziedzinie, z którą chce się mieć więcej wspólnego w przyszłości. Myślę tutaj nie tylko o docelowej domenie klienckiej (bankowości, enterprise, usługach, etc.) ale również o platformach, w których chcemy się specjalizować: mobile, web, desktop, systemy wbudowane. Dodatkową wskazówką jest obserwacja rynku i jego aktualnych potrzeb - ot chociażby rozeznanie jakie słowa-klucze pojawiają się w ogłoszeniach o pracę na popularnych portalach.

Uwaga! Część 2/2 odbyła się w formie webinara. Obejrzyj poniżej: