Ankieta przeprowadzona wśród osób zarejestrowanych na platformie testuj.pl wykazała, że ponad połowa użytkowników to zawodowi testerzy oprogramowania.

 

W ostatnim czasie przeprowadziliśmy ankietę wśród osób zarejestrowanych w naszej platformie jako testerzy, osobną ankietę skierowaliśmy do Klientów testuj.pl.

W związku z tym, iż planujemy przebudować nieco nasz serwis, chcieliśmy się dowiedzieć od Was czego oczekujecie od platformy crowdsourcingowej - co robimy dobrze, a jakie zmiany byłby pożądane.
Obie ankiety okazały się bardzo przydatne, w szczególności testerzy przekazali wiele pomysłów, niektóre z nich są interesujące i na pewno część z nich wcielimy w życie.

Chciałbym się podzielić kilkoma danymi, jakie przyniosły ankiety. Otóż okazuje się, że 51% zarejestrowanych testerów to osoby, które na co dzień pracują jako testerzy oprogramowania w firmach. Jest wśród Was także spora grupa programistów, bo aż 11%. Odpowiedź "inny specjalista w branży IT" udzieliło 14% osób, wśród ankietowanych było także 12% studentów.

Większość z Was, a dokładnie 55%, uczestniczyło w co najmniej jednym cyklu testowym, a tylko 17% nie otrzymało jeszcze żadnego zaproszenia do testów.

Ciekawostką jest fakt, iż 52% ankietowanych osób deklaruje zamiar szukania pracy jako tester oprogramowania, a 90% chętnie uczestniczyłoby w bezpłatnych lub częściowo odpłatnych szkoleniach z tematu testowania.

Interesujące odpowiedzi otrzymaliśmy od ankietowanych klientów. Okazuje się, że na pytanie "W jaki sposób testuje się w Twojej firmie" aż 90% firm odpowiedziało, iż testują programiści (!), a 70% (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi) - testują inni pracownicy firmy, ale nie testerzy. W 20% firm w ogóle nie testuje się aplikacji - błędy są zgłaszane przez użytkowników. Swego rodzaju "pocieszeniem" jest fakt, że firmy mają świadomość występowania błędów w swoich produktach, ponieważ ani jeden klient nie zaznaczył odpowiedzi "nie testujemy, nasze aplikacje nie mają błędów".
Natomiast bardzo pesymistyczny wniosek napływa z faktu, iż 89% firm na testy asygnuje mniej niż 10% całego budżetu przeznaczonego na projekt. To niestety oznacza, że wciąż testowanie w polskich firmach tworzących oprogramowanie, traktowane jest po macoszemu i jak zło konieczne, nie widząc w tym realnej inwestycji.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wypełnienie ankiet, a w szczególności testerom, którzy podsunęli wiele ciekawych pomysłów na rozwój serwisu!