Rozwijanie się w nowej dziedzinie bywa wyzwaniem, dlatego stworzyliśmy dla Ciebie bazę wiedzy, która w jednym miejscu agreguje artykuły. Treści te z pewnością będą pomocne, jeśli stawiasz pierwsze kroki w IT. Materiały zawierają również celne spostrzeżenia i perspektywę specjalistów, w której wartość znajdą także osoby pracujące już jako testerzy, chcące się rozwijać w tym zawodzie.

 

Jak zostać testerem po 30-tce, czyli świat IT okiem matki

Osoby planujące rozpocząć karierę jako tester manualny często mają wątpliwość, czy ich sytuacja życiowa sprzyjać będzie zdobywaniu nowej wiedzy. Historie przebranżowienia powinny zatem dodać pewności siebie wszystkim tym, którzy zastanawiają się, czy ich wiek jest odpowiedni na zmianę zawodu. Jak pokazuje historia, którą możesz przeczytać niżej, również życie rodzinne i związane z nim obowiązki nie są przeszkodą do rozwijania się w nowej branży. 

Z jakimi wyzwaniami musiała zmierzyć się kobieta i matka dwójki dzieci, aby odnieść sukces w branży it?

Przeczytaj artykuł, aby poznać drogę Natalii Roziel-Kalinowskiej do zostania testerem oprogramowania.

https://testuj.pl/blog/jak-zostac-testerem-po-30-tce-czyli-swiat-it-okiem-matki/

5 dobrych praktyk tworzenia procesów QA od Senior Testerki

Na ścieżce kariery testera oprogramowania pojawiają się różne wyzwania. Jednym z nich jest dołączenie do zespołu deweloperów, który skupiony jest na rozwoju produktu cyfrowego. W takim przypadku klient będzie potrzebował kogoś, kto będzie w stanie zaprojektować i zarządzać procesem testowania. Często zdarza się, że dotąd nie było osoby odpowiedzialnej za weryfikację jakości oprogramowania, ale szybko okazało się to złym wyborem – przez nieudane, zbugowane deploymenty na produkcję można stracić klienta, bo będzie on miał dość dostarczania oprogramowania o słabej jakości.

Tester staje się wówczas kimś, kto ma zaopiekować się procesami w taki sposób, aby powstające oprogramowanie zawierało mniej błędów. I wykryć błędy, których nie znalazły testy automatyczne, jeśli były wcześniej zaimplementowane.

 • O czym trzeba pamiętać, gdy jesteś jedynym testerem manualnym w projekcie?
 • Jak bronić swoich racji i jakości oprogramowania?
 • Co jest kluczem do komunikacji z resztą zespołu?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprostać wyzwaniom związanymi z byciem samotnym wilkiem w projekcie.

https://testuj.pl/blog/5-dobrych-praktyk-tworzenia-procesow-qa-od-senior-testerki/

CV testera oprogramowania. Jak stworzyć?

CV to dokument, od którego bardzo dużo zależy. To ono pozwala wyróżnić się i zdobyć zainteresowanie rekruterów. Źle skonstruowane CV może być przeszkodą do podjęcia pracy, zwłaszcza jeśli o miejsce konkuruje wielu kandydatów o podobnym profilu i doświadczeniu. Jeśli aplikujesz do nowej branży lub na stanowisko dla początkujących pracowników, to zadbanie o każdy szczegół, może stać się powodem, dla którego dostaniesz pracę, na której Ci zależy.

 • Z jakich sekcji powinno składać się CV, które wesprze Twoje starania o zdobycie pracy jako junior tester?
 • Co zrobić, aby dokument był przejrzysty i odpowiadał na potrzeby rekruterów?
 • Na co należy zwrócić uwagę przy konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych?

O tym przeczytasz w tym artykule.

https://testuj.pl/blog/tester-manualny-jak-napisac-dobre-cv/

4 rzeczy, które warto rozważyć zanim zostaniesz testerem oprogramowania

Branża IT jest postrzegana jako ta, która ma przed sobą największe perspektywy rozwoju. Przekonanie o atrakcyjności stanowisk związanych z nową technologią nie bierze się zresztą z nikąd, rosną pensję pracowników w tym sektorze, a także zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za jakość cyfrowych produktów. Czy testowanie oprogramowania jest zatem ziemią obiecaną dla wszystkich tych, którzy nie znają języków programowania, a chcieliby rozpocząć swoją przygodę z branżą IT?

Wiele osób znajdzie tutaj miejsce do rozpoczęcia nowego rozdziału swojej kariery zawodowej, ale przebranżowienie może okazać się wyzwaniem, dlatego dobrze jest przemyśleć swoje decyzje oraz zbadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu

 • Co warto przemyśleć, zanim podejmie się decyzję o zmianie branży?
 • Co wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na otwarcie nowego rozdziału?
 • Jak sprawdzić swoje predyspozycje do uprawniania nowego zawodu?
 • Gdzie zdobywać wiedzę?

O tym przeczytasz w tym artykule.

https://testuj.pl/blog/4-rzeczy-ktore-warto-rozwazyc-zanim-zostaniesz-testerem-oprogramowania/

Testowanie oprogramowania. Możliwe ścieżki rozwoju

Jak wyglądał rozwój branży? Testowanie oprogramowania miało swoje początki blisko dwie dekady temu. Początkowo, nie istniało jako samodzielna gałąź IT. Testowanie było traktowanie po macoszemu, ale nie ma co się temu dziwić – uznawane było za monotonną, powtarzalną pracę. Dopiero z czasem ewoluowało, żeby dzisiaj ustabilizować się na mocnej i istotnej pozycji wśród procesów związanych z tworzeniem oprogramowania.

Wraz z testowaniem rozwijała się profesja testerów oprogramowania. Dziś mogą się oni rozwijać się na wielu płaszczyznach, dlatego warto poznać możliwe kierunki rozwoju. Poznanie ich na początku uczenia się testerskiego fachu pozwoli łatwiej zaplanować swoją karierę. 

Możesz zaplanować nie tylko to, jakich kompetencji chcesz się nauczyć, ale także w jakim segmencie rynku będziesz pracować. Obecnie wiemy, że koszty ponoszone w wyniku pojawienia się błędów są bardzo wysokie – dużo wyższe niż koszty ponoszone za egzekucję i utrzymanie testów. Wizerunek marki i zaufanie użytkowników jest bezcenne więc rezygnacja z testów to ogromne ryzyko, dlatego stosowanie solidnych procedur QA stało się nieodzownym elementem każdego przedsięwzięcia. Testerzy manualni mają możliwość pracy w niemal każdym sektorze gospodarki. Podobne bogactwo dotyczy samych projektów, które różnią się między sobą technologiami, wymaganiami projektowymi, a także oczekiwanymi kompetencjami i produktem cyfrowym, którego dotyczą. 

Aby sprostać zmieniającej się branży oraz narzuconym metodologiom pracy warto świadomie zaplanować własną ścieżkę rozwoju. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić?

https://testuj.pl/blog/testowanie-oprogramowania-mozliwe-sciezki-rozwoju-zawodowego/

Jak zostać testerem gier?

Wokół zawodów związanych z branżą gamedevu narosło wiele mitów związanych z obowiązkami osób odpowiedzialnych za rozwój cyfrowych produkcji. Praca przy testowaniu gier może być wspaniałą ścieżką kariery, jednak wiedzę o niej warto czerpać od kogoś, kto faktycznie ją wykonywał. Rozwijająca się branża rozrywki elektronicznej otwiera wiele możliwości przed osobami, które dopiero wchodzą do świata testowania, a także może być obszarem, w którym spełniać się będą pasjonaci gier komputerowych.

W artykule wyjaśniamy, czym tak naprawdę zajmuje się osoba odpowiedzialna za znajdowanie błędów w grach. Druga część artykułu skupia się na zaletach pracy przy poprawie jakości cyfrowej rozrywki. Dowiesz się z niej, dlaczego branża gier przyciąga tak wielu kandydatów do pracy. Wierzymy, że osoby zainteresowane, które chciałyby związać się ze światem gamingu, będą mogły w ten sposób zweryfikować swoje przekonania, a także precyzyjniej zaplanować ścieżkę swojej kariery.

https://testuj.pl/blog/na-czym-polega-testowanie-gier/

Do czego przyda się testerowi wiedza z obszaru UX?

Testowanie oprogramowania może dotyczyć różnego rodzaju produktów, które zaprojektowane są dla wielu branż. Inaczej będzie wyglądało testowanie aplikacji bankowej, w której najważniejszym aspektem może być bezpieczeństwo. Różnice będą również występować ze względu na funkcjonalność oprogramowania - testowanie aplikacji wymaga skupienia się na innych obszarach niż podczas testowania sklepu internetowego. W zależności od projektu tester musi więc wykazywać się wiedzą z różnych dziedzin oraz szerokim zestawem umiejętności.

Obecnie duży nacisk kładziony jest na użyteczność aplikacji oraz na to, aby użytkownik końcowy był z niej jak najbardziej zadowolony. Sam fakt, że produkt spełnia swoją funkcję i nie zawiera krytycznych błędów, nie zapewnia już satysfakcji klienta. Dlatego powstał specjalny dział, który dba o to, aby produkt był stworzony zgodnie z potrzebami użytkownika. Za użyteczność i pozytywne doświadczenia użytkownika końcowego odpowiedzialne są osoby zajmujące się tzw. User Experience. 

Zadania testera manualnego coraz częściej łączą się również z oceną ogólnego wrażenia, których doświadcza użytkownik korzystając z produktu cyfrowego. Zatem kompetencje testera oprogramowania powinny pozwolić nie tylko na weryfikacje wydajności i funkcjonalności aplikacji, ale również umożliwiać sprawdzenie, czy oprogramowanie jest intuicyjne oraz uwzględnia preferencje i potrzeby grupy docelowej.

 • Z jakich narzędzi może korzystać tester, aby lepiej wczuć się w rolę użytkownika?
 • Jak przewidywać potrzeby grupy docelowej?
 • Jakie są uniwersalne zasady UX disignu?

Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi.

https://testuj.pl/blog/do-czego-przyda-sie-testerowi-wiedza-z-obszaru-ux/

Czy warto zostać testerem gier?

Użytkownicy, którzy na co dzień z pasją oddają się wielu formom elektronicznej rozrywki są kuszeni wieloma sloganami, zachęcającymi do zostania testerem gier video. Czy faktycznie obowiązki zawodowe skupione wokół gamedevu są tak przyjemne, jak się je przedstawia? Czy miłośnicy gier, którzy wybiorą tę ścieżkę będą z entuzjazmem myśleć o nadchodzącym poniedziałku? 

Artykuł to przegląd zalet i wad gamedevu zrobiony przez osobę, która kształtuję tę branże od wielu lat. Powszechnie mówi się o tym, że testowanie gier pozwala na szybsze wejście do świata QA, jednak produkty te różnią się od aplikacji testowanych w innych projektach. 

W tekście znajdziesz też rady, które pozwolą Ci rozpocząć swoją karierę zawodową jako tester gier. Gotowy? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca testera gier od kuchni.
 

https://testuj.pl/blog/czy-warto-zostac-testerem-gier/

Jak rozpocząć pracę jako tester w dziale cyberbezpieczeństwa?

Jeśli interesuje Cię bezpieczeństwo IT i chcesz zająć się nim zawodowo, warto już na samym początku zapoznać się z możliwymi kierunkami rozwoju. Dzięki temu łatwiej określisz zakres wiedzy, którą będziesz musiał zdobyć oraz typy narzędzi i umiejętności, których będziesz potrzebować podczas pracy w danej dziedzinie bezpieczeństwa.

Wyróżniamy dwa główne kierunki bezpieczeństwa IT – ofensywny i defensywny. Każdy z nich dzieli się na podkategorie i ścieżki, w jakich możesz się rozwijać. Oczywiście nie musisz podejmować ostatecznej decyzji już na starcie, ale warto chociaż zorientować się, jakie są możliwości.

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, testowanie bezpieczeństwa aplikacji webowych to dobry start w kierunku bezpieczeństwa IT. Jako tester manualny będziesz miał do czynienia z podobnymi projektami na co dzień. Dlatego to właśnie od opanowania podstaw bezpieczeństwa aplikacji webowych najlepiej rozpocząć swoje zmagania z cybersecurity i w dużej na nich opiera się artykuł, do którego lektury zapraszamy. 

https://testuj.pl/blog/jak-wejsc-do-cybersec-jako-tester/

Testowanie aplikacji mobilnych za pomocą Android Studio

Wielu ludzi na co dzień nie ma dostępu do komputera, za to znaczna część z nich ma swoje zmniejszone wersje komputerów zawsze przy sobie. Za ich pomocą kontaktują się z bliskimi, korzystają z najpopularniejszych aplikacji, czytają wiadomości i zaspokajają wiele innych potrzeb. Mowa oczywiście o smartfonach, dzięki którym dziś można zrobić praktycznie wszystko: od płatności i przelewów poprzez organizowanie spotkań aż po zapisanie listy zakupów. Dlatego też coraz więcej mówi się w dzisiejszych czasach o testowaniu aplikacji mobilnych. Mnogość urządzeń często wymaga od testera nie lada organizacji i wiedzy, aby zrobić to możliwie dobrze.

W tym artykule przedstawiamy możliwości jakie daje Android Studio do testowania aplikacji mobilnych na urządzenia z systemem Android. Jest to wstęp do mini serii składającej się z dwóch artykułów — kolejny z nich będzie dotyczył testowania aplikacji mobilnych przy pomocy Xcode. 

https://testuj.pl/blog/testowanie-aplikacji-mobilnych-za-pomoca-android-studio/

Testowanie aplikacji mobilnych za pomocą Xcode

Na przestrzeni lat można zauważyć coraz większy spadek liczby systemów operacyjnych. Dziś już mało kto pamięta o systemach takich jak Symbian OS, BlackBerry OS, czy też nie tak dawno popularny Windows Phone. Po konflikcie politycznym na linii USA-Chiny i zbanowaniu usług Google’a dla telefonów Huawei, zapewne w niedługim czasie możemy spodziewać się nowego systemu operacyjnego.

Jak widać, systemy operacyjne na urządzenia mobilne zmieniają się dynamicznie, a my jako testerzy powinniśmy szybko adaptować się do tych zmian. Na nasze szczęście, aplikacje mobilne, które przychodzi nam testować, są zwykle stworzone z myślą o dwóch głównych systemach operacyjnych, czyli Androidzie i iOS.

W poprzednim artykule przybliżyliśmy temat testów aplikacji mobilnych za pomocą Android Studio. W tym piszemy o możliwościach, jakie daje nam Xcode dla testów aplikacji stworzonych na system iOS. 

https://testuj.pl/blog/testowanie-aplikacji-mobilnych-za-pomoca-xcode/

Testowanie manualne - filmy i webinary

Seria wyjaśniamy pojęcia to krótkie filmy, które oswoją was z terminologią używaną w branży IT, a także rozwieją wątpliwości związane z pojęciami często mylonymi przez początkujących testerów manualnych. 

Format serii przypomina popularne fiszki, które pozwalają w sposób szybki i komfortowy przyswajać nową wiedzę i utrwalać nieznane wcześniej hasła. 

Jej wartość docenią głównie Ci, którzy przygotowują się do swojej pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. Jednym z etapów zatrudniania junior testera oprogramowania jest sprawdzanie jego wiedzy, często za pomocą pytań, które wymagają od kandydatów rozpoznawania niuansów nowej branży. 

 

 

Webinarium pt. "Junior Tester -  jak zabłysnąć na tle konkurencji?”

 

 

Dla wielu kandydatów na testerów oprogramowania znalezienie pierwszej pracy w zawodzie będzie wyzwaniem. Rynek pracy ma do zaoferowania wiele ofert na stanowiska junior testera, spora jest też liczba złożonych aplikacji przypadających na jedno miejsce. Dlatego Ci, którzy chcą rozpocząć pracę w branży IT muszą wykazać się zaangażowaniem i otwartością na wiedzę, która pozwoli zyskać przewagę na konkurencyjnym rynku.

Webinar jest też świetną okazją do tego, aby dowiedzieć się, jak świadomie zaplanować przebranżowienie i zostać kandydatem, którego szukają rekruterzy. Zobacz materiał i dowiedz się, co warto zrobić, aby zdobyć swoją wymarzoną pracę.

Seria Trudne SłówQA

 

 

Seria Trudne SłówQA wyjaśnia w prosty sposób pojęcia, na które można natknąć się podczas czytania dokumentacji. Pojęcia zawarte w filmie można spotkać również w sylabusie ISTQB lub artykułach anglojęzycznych. Seria pozwala w szybki sposób poznać genezę haseł, które stanowią dużą cześć slangu obecnego w branży. 

Łukasz Pietrucha - doświadczony tester wyjaśnia pojęcia, z którymi na pewno spotkasz się podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych, prawdopodobnie część z nich będzie także tematem rozmowy rekrutacyjnej, dlatego zdecydowanie powinieneś je poznać jak najszybciej!

Podcasty Testujtalks - nauka o testowaniu oprogramowania w wersji audio

Chociaż treści audio są niezwykle popularne w naszym kraju, to dotąd brakowało serii skupionej wokół tematów związanych z branżą IT i nowymi technologiami.

Podcasty testuj.pl prowadzone są przez Piotra Krzosę - eksperta ds. merytoryki testuj.pl, specjalistę i konsultanta z zakresu wytwarzania, testowania oraz jakości oprogramowania. Wieloletniego programistę i testera, który chętnie dzieli się swoją wiedzą m.in jako wykładowca studiów podyplomowych na kilku polskich uczelniach, w tym m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nasz gospodarz wraz ze swoimi gośćmi, doświadczonymi praktykami, liderami działów, prelegentami znanymi z testerskich konferencji, będzię rozmawiał o:

 • testowaniu i jakości oprogramowania,
 • najlepszych praktykach,
 • automatyzacji testów,
 • zarządzaniu procesami testowania,
 • trendach i zmianach zachodzących w branży,
 • wyzwaniach, z jakimi mierzą się zespoły odpowiedzialne za cyfrowe produkty.

Gościem pierwszego odcinka podcastu testujtalks jest Maciej Urbanowicz, head of testuj.pl. Z rozmowy dowiecie się:

 • jak kształtuje się rynek pracy w branży testowania oprogramowania,
 • jaka przyszłość czeka testerów oprogramowania,
 • jakie możliwości stoją przed osobami, które chcą rozpocząć swoją karierę w zawodzie.

Link do podcastów: https://feeds.captivate.fm/testujtalks/

 

 

Zapraszamy do odsłuchania!